Orange jest jednym z nielicznych ogólnopolskich operatorów, który oferuje Internet światłowodowy typu FTTH. Pozostali dostawcy działają lokalnie lub budują swoje sieci światłowodowe korzystając z rozwiązań FTTB. Zatem nikogo nie powinien dziwić fakt, że T-Mobile postanowił poszerzyć swoją ofertę rozwiązań stacjonarnych dzięki współpracy z Orange. Świadczy o tym podpisany wczoraj list intencyjny.

Technologia FTTH, czyli Fiber To The Home, polega na tym, że łącze światłowodowe prowadzone jest bezpośrednio z sieci operatora aż do mieszkania klienta. Dopiero tam instalowane jest urządzenie konwertujące sygnał optyczny na elektryczny. Natomiast w przypadku rozwiązań FTTB (Fiber To The Building) łącze światłowodowe jest zakończone w budynku mieszkalnym (a dokładniej w przysłowiowej piwnicy), gdzie następnie jest ono podłączane do istniejącej już sieci Ethernet albo telewizji kablowej. Oczywiście pierwsze rozwiązanie jest wydajniejsze, ale również droższe. Dlatego T-Mobile zależy na tym, żeby uzyskać dostęp do istniejącej już infrastruktury FTTH zbudowanej przez Orange.

T-Mobile uzyska dostęp do sieci światłowodowej Orange na równych warunkach jakościowych.

Oznacza to, że ruch internetowy generowany przez klientów obu operatorów będzie traktowany z takim samym priorytetem. Dlatego też przyszli abonenci T-Mobile nie powinni obawiać się drugorzędnego traktowania przez sieć macierzystego dostawcy. Podpisany wczoraj list intencyjny określa m.in. opłatę wstępną za dostęp do budynków wielorodzinnych zamieszkałych przez klientów indywidualnych wraz z opłatą instalacyjną i miesięczną opłatą za dostęp szerokopasmowy za każdego aktywnego klienta. Przy czym planowana współpraca nie przewiduje możliwości dalszej odsprzedaży hurtowej. T-Mobile zapowiada, że zacznie oferować nową usługę tak szybko, jak to będzie możliwe. Negocjacje pomiędzy dwoma podmiotami mają zakończyć się 30 czerwca 2018 roku. T-Mobile ma ambitne plany, jeśli chodzi dalszy rozwój swojej oferty:

“To kolejny ważny krok w kierunku realizacji naszej strategii, aby stać się w pełni zintegrowanym operatorem w Polsce. Sieć światłowodowa doskonale pasuje do naszej najlepszej sieci komórkowej i pozwoli klientom czerpać korzyści z rozszerzonego zakresu usług stacjonarnych i mobilnych w T‑Mobile. Wprowadzając ofertę FMS otworzyliśmy się na nowe grupy klientów, a w przyszłym roku T‑Mobile zamierza kontynuować ten trend, wchodząc w nowe obszary biznesowe”. – Andreas Maierhofer, Prezes T‑Mobile Polska

Źródło: T-Mobile

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.