W ofercie Plusa pojawił się pierwszy smartfon Samsunga, który obsługuje sieć 5G w używanym przez operatora paśmie, tj. TDD 2600 MHz. Niestety nie jest to żaden z tegorocznych flagowców. Zamiast nich na listę wspieranych urządzeń trafił Samsung Galaxy A51 5G.

Plus z tygodnia na tydzień dodaje do swojej oferty kolejne urządzenia obsługujące sieć 5G. Tydzień temu na listę trafił smartfon Motorola Edge oraz router Huawei 5G CPE Pro 2. Wcześniej klienci, którzy chcieli korzystać z nowej technologii, mogli wybierać ze smartfonów Huawei Mate Xs, P40, i P40 Pro oraz routera ZTE MC801. Z kolei dzisiaj do listy wspieranych urządzeń dołączył Samsung Galaxy A51 (wersja 5G). Pewnie dużo osób czekało na Samsunga Galaxy S20+ lub S20 Ultra. Jednak, póki co, nie obsługują one 5G Plusa. Tutaj trzeba mieć na uwadze to, że obecnie Plus korzysta w swoim 5G z dość mało popularnego pasma, którym jest TDD 2600 MHz (n38). Dlatego też lista kompatybilnych urządzeń jest inna niż w przypadku 5G od Play i T-Mobile, gdzie wymagana jest obsługa pasma 2100 MHz i techniki DSS.

Samsung Galaxy A51 pozwoli na skorzystanie z pełnym możliwości 5G Plusa

Na pierwszym etapie wdrażania sieci 5G w Polsce nie mamy jeszcze do czynienia z klarownym rozróżnieniem na urządzenia szybsze i wolniejsze. Podział ten nastąpi dopiero po rozdysponowaniu częstotliwości z pasma 3600 MHz i pojawieniu się na rynku sprzętu wspierającego agregację przynajmniej dwóch pasm 5G, czy też pasm 5G i 4G. Dlatego też Samsung Galaxy A51 powinien zapewniać takie same prędkości pobierania i wysyłania danych. Przy obecnej siatce nadajników średnia prędkość pobierania danych wynosi około 242 Mbit/s, a wysyłania 26 Mbit/s.

Przeczytaj również: 5G Plusa jest kilkakrotnie szybsze od LTE

Samsung Galaxy A51 posiada chipset Exynos 980 z wbudowanym modemem 5G oferującym maksymalną prędkość pobierania danych na poziomie 2,55 Gbit/s. Przy czym, ze względu na ograniczenia wynikające z szerokości kanału radiowego, teoretyczna maksymalna prędkość pobierania danych w sieci 5G Plusa wynosi 600 Mbit/s. Warto również podkreślić, że smartfon ten ma modem LTE kategorii 16/18 (pobieranie do 1 Gbit/s i wysyłanie do 200 Mbit/s).

Urządzenie dostępne jest w ofercie operatora za 99 zł na start i np. 36 rat po 56 zł za sprzęt w ofercie abonamentowej. Taryfy dedykowane dla sieci 5G zaczynają się od zobowiązania w wysokości 70 zł miesięcznie.

Źródło: informacja prasowa

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.