Smartfony z ekranami, które zajmują niemalże całą dostępną powierzchnię, czyli tzw. bezramkowce, mają jeden poważny problem. Jest to oczywiście czytnik linii papilarnych, który przez wielu producentów jest umieszczany z tyłu. Dlatego dużo osób czeka na smartfony, które będą wyposażone w czytnik zintegrowany z wyświetlaczem OLED. Chińskie Vivo już przygotowało taki model. Jednak Samsung pozostaje na razie przy tradycyjnym rozwiązaniu. Tak przynajmniej będzie w przypadku Galaxy Note 9. Nowa technologia być może pojawi się w przyszłorocznym Galaxy S10.

Plotki dotyczące braku czytnika linii papilarnych zintegrowanego z ekranem OLED w Galaxy Note 9 pojawiły się już w zeszłym miesiącu. Jednak dopiero teraz Ming-Chi Kuo, analityk z KGI Securities, skorygował swoje zeszłoroczne przewidywania dotyczące implementacji nowej technologii przez Samsunga. Jeszcze ponad pół roku temu wszyscy liczyli na to, że czytnik linii papilarnych pod ekranem OLED pojawi się w Galaxy Note 8, a sensor pojemnościowy umiejscowiony na plecach Galaxy S8/S8+ jest tylko rozwiązaniem tymczasowym. Zwłaszcza że firma Synaptics zaprezentowała już pierwszy czytnik linii papilarnych, który można zintegrować z wyświetlaczami OLED (układ Clear ID FS9500), a Vivo zastosowało go w komercyjnym smartfonie Vivo X20 Plus UD. Natomiast koncepcyjny Vivo APEX, który trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku, posiada czytnik linii papilarnych działający na połowie powierzchni ekranu.

Technologia czytników zintegrowanych z ekranem OLED jest jeszcze niedopracowana

Vivo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że korzysta z rozwiązania, które wymaga jeszcze dopracowania. Jednym z problemów sensora Clear ID FS9500 jest to, że przestaje on działać w momencie zastosowania niektórych szybek ochronnych. Dlatego też Vivo zdecydowało się na sprzedaż zweryfikowanych przez siebie szkieł. Kolejnym problemem jest pogorszenie skuteczności nowego czytnika przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Firma JDI pracuje nad przezroczystym czytnikiem linii papilarnych, który można umieścić na wyświetlaczu, jednak problemem pozostaje wątpliwa trwałość tego rozwiązania. Natomiast ultradźwiękowa technologia Qualcomm Sense ID nie działa z ekranami OLED. Dlatego właśnie osoby specjalizujące się w analizie rynku elektroniki użytkowej uważają, że Samsung na razie zrezygnował ze stosowania nowych rozwiązań z zakresu zabezpieczeń biometrycznych. Jednak Ming-Chi Kuo uważa, że Samsung Electronics niedługo dopracuje czytnik linii papilarnych, który zostanie zintegrowany z wyświetlaczem OLED w przyszłorocznym Galaxy S10.

Źródło: Mac Rumors

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.