Producenci smartfonów chcą nas przekonać do życia bez kabli. Dlatego coraz więcej urządzeń jest wyposażonych w cewki umożliwiające bezprzewodowe. Co jednak mamy zrobić, jak mamy do podładowania kilka urządzeń? Tutaj z pomocą przychodzi nowa bezprzewodowa ładowarka Duo firmy Samsung, której jedyną wadą jest cena. Wstępnie została ona wyceniana na około 400 zł. Czy jest ona uzasadniona?

Standard bezprzewodowego ładowania Qi zdążył się już zadomowić na rynku urządzeń mobilnych. Jest on nawet używany przez Apple, które korzysta ze standardu Qi w najnowszych iPhone’ach. Pomimo tego, że funkcja ta została wprowadzona wraz z zeszłorocznymi iPhone 8, 8 Plus oraz X, to inżynierowie z Cupertino nie skończyli jeszcze prac nad swoją ładowarką. Chodzi tutaj o zapowiedzianą matę AirPower, która ma pozwalać na niezależne ładowanie 3 urządzeń: iPhone’a, iWatch’a oraz słuchawki AirPods. Ładowarka AirPower ma się pojawić na rynku jeszcze w tym roku, jednak Apple nie podało jeszcze dokładnej daty premiery. Cena również nie jest znana. Natomiast Samsung w międzyczasie opracował ładowarkę Duo, która pozwala na niezależne ładowanie 2 urządzeń. Jednak nie jest ona tania.

Bezprzewodowa ładowarka Samsung Duo jest już sprzedawana w USA za 120 dolarów

Po przeliczeniu na złotówki daje to kwotę w okolicach 450 zł, jednak akcesoria do urządzeń mobilnych są w Polsce trochę tańsze, niż w Stanach Zjednoczonych. Dlatego możemy liczyć na to, że Samsung wyceni swoją nową ładowarkę w okolicach 400 zł. Czy nie jest to zbyt wygórowana kwota? Musimy tutaj wziąć pod uwagę to, że mamy do czynienia z konstrukcją, która składa się z dwóch szybkich ładowarek bezprzewodowych o mocy ładowania 7,5 W każda. Dodatkowo Samsung pokusił się o montaż cichego wentylatora, który ma chłodzi ładowanego smartfona. W zestawie znajduje się również zasilacz (tj. ładowarka przewodowa wraz z kablem USB-C) o mocy 25 W. Natomiast zwykłe (tj. pojedyncze) bezprzewodowe ładowarki Samsunga są sprzedawane bez odpowiedniego zasilacza. Dlatego kupno nowej ładowarki Duo może okazać się tańszym wyborem, niż skompletowanie całego zestawu (tj. 2 bezprzewodowe ładowarki, zasilacze oraz kable), który byłby potrzebny do ładowania 2 urządzeń.

Tańszą alternatywą jest mata ładująca NORDMÄRKE, którą znajdziecie w sklepach IKEA. Co ciekawe, pozwala ona na bezprzewodowe ładowanie 3 urządzeń. Jednak moc ładowania jest ograniczona do 5 W na urządzenie, czyli można zapomnieć o szybkim ładowaniu oferowanym przez Samsunga.

Źródło: Samsung US

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.