Nowa technologia budzi strach. W przypadku 5G argumentowany jest on brakiem wiedzy nt. wpływu zastosowania nowych częstotliwości na zdrowie człowieka i… ptaków. Według doniesień zagranicznych mediów w holenderskiej Hadze uruchomiono pierwszą stację bazową 5G, które korzysta z pasma 7,4 GHz i zabiła 337 szpaków i 2 gołębie. Ile jest w tym wszystkim prawdy?

Zacznijmy od faktów. Prawdą jest to, że w Hadze zdarzyło się coś, co trudno wytłumaczyć. Od 19 października do 3 listopada znaleziono w Hadze prawie 340 martwych ptaków. Były to głównie szpaki. Władze podejrzewały, że ptactwo zostało otrute. Dlatego w okolicznym parku wprowadzono zakaz wyprowadzania psów, a ptaki zbadano. Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich wykluczył 2 wirusy, które najczęściej powodują śmierć ptaków. Dalsze badania przeprowadzą uniwersytety w różnych miast. Jednak lokalni “dziennikarze” znaleźli przyczynę śmierci ptaków. Ponoć w tym samym czasie na pobliskim dworcu została uruchomiona testowa stacja bazowa 5G. Muszę przyznać, że gdyby to było prawdą, to mielibyśmy do czynienia z dość fajną ciekawostką technologiczną. Dlaczego? W materiałach źródłowych wszędzie przewija się częstotliwość 7,4 GHz. Jest z nią jednak jeden problem.

Nikt na świecie nie testuje 5G w paśmie 7,4 GHz

Tak samo nie mogłem nigdzie znaleźć informacji o testach 5G prowadzonych w Hadze. Dlatego śmierć ptaków dalej pozostaje zagadką, a oskarżenia skierowane w stronę nowej technologii telefonii komórkowej nie znajdują pokrycia w faktach. Dodatkowo Holandia nie spieszy się ze wdrożeniem 5G. Aukcja częstotliwości dla sieci 5G została zaplanowana dopiero na 2019 rok. Przy czym nikt nie przemierza się do uruchamiania nowych sieci korzystających z częstotliwości 7,4 GHz.

5G w Holandii oraz innych krajach europejskich będzie korzystać z pasm: 3400 MHz – 3800 MHz, 700 MHz oraz 26 GHz. Przy czym pierwsze aukcje będą dotyczyć częstotliwości 3,4 GHz – 3,8 GHz. Wybór ten jest podyktowany dwoma przesłankami. Pierwsza z nich to kompromis pomiędzy szerokością dostępnych kanałów a zasięgiem pojedynczej stacji bazowej. Druga dotyczy poziomu zaawansowania prac producentów sprzętu telekomunikacyjnego nad nową technologią. Skupiają się one wokół anten i modułów radiowych korzystających ze wspomnianych już częstotliwości. Dodatkowo 5G nie jest pierwszą technologią, która będzie korzystać z pasma 3400 MHz – 3800 MHz. Korzysta z nich system WiMAX, który o dziwo nie był nigdy oskarżany o zabójstwo ptaków.

Źródło: SOTT

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.