Nokia X6 jest pierwszym smartfonem HMD Global z charakterystycznym wcięciem ekranu. Początkowo sądzono, że telefon ten będzie sprzedawany tylko w Chinach, ponieważ Finowie chcą w ten sposób sprawdzić, czy tego typu design zda egzamin. Jednak teraz wszystko wskazuje na to, że Nokia X6 będzie dostępna również w innych krajach, również w Polsce.

Smartfony ze wciętym ekranem, czyli tzw. “notchem”, nie są już dla nas żadnym zaskoczeniem. Pomysł ten po raz pierwszy został zastosowany w iPhone X, w którym charakterystyczne wcięcie zostało użyte do umieszczenia systemu rozpoznawania twarzy Face ID. Natomiast producenci smartfonów z Androidem korzystają z podobnego designu, żeby zwiększyć przekątną ekranu i mieć jednocześnie gdzie umieścić przedni aparat i głośnik. Jednak nie wszyscy uważają, że jest to dobry pomysł. Przykładowo Samsung był w stanie zmniejszyć rozmiar górnej ramki bez stosowania “notcha”, który jest zresztą wyśmiewany w spotach reklamowych Koreańczyków. Dlatego HMD Global nie miało pewności, czy Nokia X6 będzie dobrze sprzedającym się urządzeniem.

Fani marki chcą, żeby Nokia X6 była dostępna na całym świecie

Finowie stosują dość ciekawą strategię przy wprowadzaniu nowych produktów. Najpierw przygotowują urządzenie z tzw. średniej półki, które nie jest za szybkie, ale oferuje wydajność wystarczającą dla większości użytkowników. Dzięki temu jest ono dostępne w przystępnej cenie. Przy czym nowy sprzęt jest na początku sprzedawany tylko w Chinach, żeby wypadać nastroje klientów. Tak było właśnie z Nokią 6, czyli pierwszą Nokią z Androidem na pokładzie. Dlatego też nikogo za specjalnie nie dziwi fakt, że pierwszą Nokią z “notchem” jest właśnie Nokia X6. Co prawda tego typu sprzęt nie stanowi konkurencji dla iPhone X, ale dzięki przystępnej cenie na pewno znajdzie wielu nabywców. Całkiem możliwe, że nie będą to tylko Chińczycy.

Juho Sarvikas (CPO HMD Global) postanowił zapytać fanów marki Nokia, czy chcą, żeby Nokia X6 pojawiła się również w innych krajach niż Chiny. Wynik ankiety był łatwy do przewidzenia. Nie trwała ona zbyt długo. Swoje głosy oddało 8,5 tysiąca użytkowników Twittera. Aż 92% z nich zagłosowało na Tak. Dla szefa HMD Global jest to bardzo jasny przekaz. Jednak, czy faktycznie społeczność zadecydowała o losie pierwszej Nokii z “notchem”? Czy może była to od samego początku zaplanowana akcja marketingowa?

HMD Global szykuje również inne modele z serii X. Mają to być Nokia X5 oraz Nokia X7, czyli słabszy oraz mocniejszy odpowiednik Nokii X6. Modele te miałyby być od razu dostępne na całym świecie. Dziwnie by to wyglądało, gdyby we wszystkich krajach oprócz Chin byłyby dostępne dwa z trzech modeli z serii X. HMD Global mogło już wcześniej planować wypuszczenie wszystkich trzech smartfonów na całym świecie, ale nie miało pewności, czy pomysł ten przyniesie oczekiwane zyski.

Źródło: Twitter

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.