HMD Global już jakiś czas temu obiecało, że nowe smartfony Nokia z Androidem będą na bieżąco otrzymywać aktualizacje. O tym, że nowe Nokie szybko dostają aktualizacje bezpieczeństwa, już wiemy. Teraz czekamy na pierwsze Nokie z Androidem Oreo. Wszystko wskazuje na to, że niedługo taka aktualizacja pojawi się na Nokie 8, ale jednocześnie pojawiła się informacja podtrzymująca status quo zablokowanego bootloadera.

Finowie chcą w dość ciekawy sposób przekonać do siebie klientów. Pierwszym wektorem “ataku marketingowego” jest wykorzystanie pozytywnych skojarzeń dotyczących marki Nokia. Drugim wysoka jakość produktu pod kątem mechanicznym. Trzecim aspektem jest atrakcyjna specyfikacja techniczna przy umiarkowanej cenie. Natomiast ostatnim, ale równie istotnym czynnikiem mającym przekonać do siebie klientów, jest dbanie o jakość oprogramowania, które ma być zawsze aktualne. Dlatego też HMD Global wprowadza tylko niewielkie zmiany względem Androida pochodzącego bezpośrednio od Google.

Nokia 8 otrzyma aktualizację do Android Oreo najprawdopodobniej w październiku.

W sieci pojawiły się już zdjęcia pokazujące Nokie 8 z nowym Androidem. Jednak jest on jeszcze w fazie testów. Na szczęście posiadacze tego smartfona nie będą musieli długo czekać na aktualizację. Ostatnie doniesienia mówią o tym, że Android Oreo dla Nokii 8 będzie gotowy pod koniec października. Jednak część fanów chce czegoś więcej. Zapaleni fani Androida lubią eksperymentować i chcą mieć pełną kontrolę nad swoim urządzeniem. Nie lubią przy tym być w żaden sposób ograniczeni przez producenta. Dlatego też pojawiły się pytania dotyczące odblokowania bootloadera, co pozwoliłoby na instalację customizowanych ROM-ów. Jednak Juho Sarvikas z HMD Global dość brutalnie rozwiał nadzieje użytkowników.

Stwierdzenie, że bootloader nie zostanie odblokowany ze względów bezpieczeństwa wywołało sporą burzę w społeczności. Również wzmianka o dobrowolnym udostępnieniu modyfikacji jądra Androida była dość niefortunna, ponieważ HMD Global jest do tego zobowiązane przez postanowienia licencji GPL. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że po tygodniu okazało się, że HMD Global ma w planach odblokowanie bootloadera, ale zrobi to później.

Źródło: AndroidHeadlines

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.