Jakość usług świadczonych przez danego operatora komórkowego kojarzy nam się najczęściej z szybkim Internetem mobilnym oraz niezawodnym zasięgiem sieci. Jednak rzadko kiedy zwracamy uwagę na jakość połączeń głosowych. W dobie powszechnego dostępu do Internetu, ta podstawowa usługa zeszła na dalszy plan. Na szczęście operatorzy o niej nie zapominają, a T-Mobile uruchomił właśnie HD Voice+.

Od czego zależy jakość połączeń głosowych? W przypadku, kiedy nie mamy do czynienia z żadnymi zakłóceniami, to jakość rozmowy telefonicznej zależy w głównej mierze od użytego kodeka głosowego. Im dany kodek jest lepszy, tym nasz głos jest próbkowany z większą częstotliwością, dzięki czemu może zostać on lepiej odwzorowany przez urządzenie naszego rozmówcy. Przekłada się to również na większe zapotrzebowanie na pasmo transmisyjne. Dlatego też kodeki głosowe najlepszej jakości nie mogą być używane w każdej technologii. Aktualnie najlepszą jakość głosu można uzyskać za pomocą VoLTE oraz Wi-Fi Calling.

T-Mobile HD Voice+

HD Voice+ w T-Mobile to nic innego jak obsługa kodeków EVS.

EVS, czyli Enhanced Voice Services to grupa kodeków głosowych przewidziana w standardzie 3GPP. W praktyce pozwalają one na wierne przesłanie sygnałów dźwiękowych znajdujących się w słyszalnym przez człowieka zakresie częstotliwości. Kodeki obsługiwane przez T-Mobile w ramach usługi HD Voice+ obsługują pasmo od 50 Hz do 16 kHz. Jest to mniej niż zakres słyszalnych częstotliwości dla ludzkiego ucha (tj. od 16 Hz to 20 kHz). Jednak w zupełności wystarcza do uzyskania jakości porównywalnej z nagraniem płyty CD audio. Niestety usługa ta nie jest jeszcze dostępna dla wszystkich. Aktualnie usługa HD Voice+ działa jedynie za pośrednictwem VoLTE oraz Wi-Fi Calling na urządzeniach iPhone 8, oraz iPhone 8 Plus. Czyli w praktyce, jak na razie mało kto może z niej skorzystać. Skąd takie ograniczenie? Apple wprowadziło obsługę kodeków EVS dopiero w tegorocznych modelach, więc posiadacze starszych iPhone’ów mogą raczej zapomnieć o polepszonej jakości połączeń głosowych. Jeżeli chodzi o urządzenia z Androidem, to kodeki EVS obsługują przykładowo LG G5 i Samsung Galaxy S7. Jednak do ich działania wymagana jest odpowiednia wersja oprogramowania. Być może niedługo T-Mobile opublikuje dłuższą listę urządzeń wspierających HD Voice+.

Źródło: T-Mobile

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.