Smartfony z dwoma kartami SIM są bardzo fajnym rozwiązaniem dla osób posiadających 2 numery telefonu, ale mają jedną wadę. Mianowicie, z sieci 4G LTE może korzystać tylko jedna z kard, podczas gdy druga zalogowana jest do sieci 2G GSM. Jednak Qualcomm rozwiązał ten problem za pomocą funkcji dual VoLTE, z której już niedługo będą mogli korzystać posiadacze Nokii 7 Plus.

W standardowym smartfonie dual SIM użytkownik musi zdecydować, która karta będzie używana do transmisji danych, a co za tym również idzie, korzystać z sieci LTE. W takim przypadku druga karta SIM korzysta ze starszej technologii, czyli 2G GSM. NIby nie powinno to nikomu przeszkadzać, jednak operatorzy przymierzają się do ograniczania zasobów, z których korzysta starsze i mniej wydajne rozwiązanie. Kolejną zaletą funkcji dual VoLTE jest również to, że połączenia głosowe realizowane za pomocą sieci LTE oferują najlepszą jakość rozmów. Nasz smartfon korzysta wtedy z kodeków głosowych, które mają większa przepustowość, niż kodeki używane w przestarzałym już GSM-ie.

Nokia 7 Plus już niedługo będzie obsługiwać LTE na dwóch kartach SIM jednocześnie

Juho Sarvikas poinformował na Twitterze, że jego firma (czyli HMD Global) już niedługo wypuści aktualizację dla Nokii 7 Plus, która wprowadzi obsługę dual VoLTE. Jednak nie oznacza to, że klienci polskich sieci komórkowych będą mogli od razu skorzystać z tej funkcji. Niestety, duża część smartfonów, które od strony technicznej obsługują VoLTE oraz Wi-Fi Calling, nie może aktywować tej funkcji po zalogowaniu do sieci każdego operatora. Wynika to z faktu, że każdy z operatorów korzysta z indywidualnych ustawień VoLTE, które muszą zostać wgrane do oprogramowania smartfona. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi testami, które muszą zostać przeprowadzone we współpracy z producentem smartfona.

Pomimo tych wszystkich niedogodności, obsługa dual VoLTE jest dobrą informacją dla każdego posiadacza Nokii 7 Plus. Nawet bez obsługi VoLTE od strony sieci operatora, smartfon będzie cały czas korzystać z dwóch sieci LTE. Natomiast w momencie nawiązywania połączenia głosowego, zostanie on automatycznie przełączony do sieci 3G, która również obsługuje HD Voice. Jakość połączenia będzie nieznacznie gorsza, niż w przypadku VoLTE, ale i tak jest to lepsze niż rozmawianie za pośrednictwem GSM-a.

Źródło: Twitter

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.