Motorola ma bardzo ciekawe podejście do rynku telefonów komórkowych. To właśnie tej firmie zawdzięczamy słynne w latach 90 “telefony z klapką”. Całkiem możliwe, że rynek ten ożyje dzięki technologi składanych wyświetlaczy. Pierwszym modelem nowej generacji ma być Motorola RAZR 2019.

Producenci smartfonów wychodzili do tej pory z założenia, że składany wyświetlacz zaoferuje użytkownikom przede wszystkim większą przestrzeń roboczą. Dlatego właśnie Samsunga Galaxy Fold oraz Huawei Mate X określam mianem smartfono-tabletów. Kiedy urządzenia te są złożone, korzysta się z nich jak ze zwykłego smartfona. Jednak po rozłożeniu mamy do czynienia z ekranem o przekątnej charakterystycznej dla tabletów. Z kolei Motorola podchodzi do technologi składanych ekranów w zupełnie inny sposób. Tegoroczny RAZR ma być “standardowym” smartfonem, który możemy złożyć w pół. Rozwiązanie to przypadnie do gustu użytkownikom, którzy nie lubią dużych smartfonów.

Składana Motorola RAZR ma kosztować 1500 EUR

Pierwsze składane smartfony będą kosmicznie drogie. Samsung i Huawei wycenili swoje modele na około 8 000 – 10 000 zł. Na szczęście Motorola RAZR będzie tańsza. Jednak, jeśli weźmiemy pod uwagę specyfikację urządzenia, to 1500 euro (około 6 500 zł) dalej jest dużą kwotą. Według ostatnich doniesień Motorola RAZR ma być smartfonem z tzw. średniej półki.

Motorola RAZR 2019 render

Składana Motorola ma być napędzana przez chipset Snapdragon 710. Model ten będzie dostępny w dwóch wariantach. Pierwszy z nich dostanie 4 GB pamięci RAM oraz 64 GB na dane. Drugi ma być wariantem z 6 GB RAM-u oraz 128 GB pamięci wewnętrznej. Do tego dojdzie akumulator o pojemności 2 730 mAh, który ma zasilacz składany wyświetlacz o przekątnej 6,2 cala oraz rozdzielczości 876×2142 pikseli. Do tego dojdzie niewielki panel (600 x 800 pikseli) pokazujący godzinę.

Samsung również chce robić nowe “telefony z klapką”

Dotykowe ekrany sprawiły, że telefony komórkowe z klapką odeszły w zapomnienie. Jednak nie tylko Motorola uważa, że technologia składanych wyświetlaczy może tchnąć w ten segment rynku powiew świeżości. Samsung opatentował ostatnio interesujące rozwiązanie, które może spodobać się niektórym użytkownikom.

Samsung składany patent
Samsung składany patent render

Warto również pamiętać, że Koreańczycy cały czas trzymują rękę na pulsie i co roku wydają nowego flagowca “z klapką”. Ostatnim modelem z tej serii jest Galaxy W2019. Niestety urządzenie to jest sprzedawane tylko w Azji.

Samsung W2019
Samsung W2019

Źródło: LetsGoDigital (1), (2), Yanko Design

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.