Nie tylko my publikujemy roczne podsumowania zgromadzonych wyników testów. Nasza aplikacja mobilna mierzy prędkość Internetu, ale ludzie sprawdzają również, jak szybkie są ich telefony. Najpopularniejszym benchmarkiem tego typu jest oczywiście AnTuTu. Niektórzy producenci (przykładowo Xiaomi) chwalą się wynikami z testów AnTuTu w swoich materiałach reklamowych nowych flagowców. Okazuje się, że najlepszymi wynikami w roku 2016 mogły się pochwalić wszystkie modele iPhone 7.

Zaraz pewnie znajdziecie mi screena z wynikiem lepszym od tego, co jest w stanie wyciągnąć iPhone. Jednak nie w tym rzecz. AnTuTu co jakiś czas publikuje zestawienia na podstawie średnich wyników testów wydajnościowych przeprowadzonych przez użytkowników. Pod uwagę wzięte zostały wszystkie testy, które były przeprowadzone pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia zeszłego roku. Żeby dany model smartfona znalazł się w zestawieniu, do jego użytkownicy powinni wykonać przynajmniej 2 000 testów. Prawda jest taka, że rezultat benchmarka AnTuTu nie zależy tylko od konfiguracji sprzętowej urządzenia. Na wydajność smartfona ma wpływ nie tylko zainstalowane oprogramowanie (wersja systemu operacyjnego), ale również aplikacje działające w tle.

Użytkownicy iPhone 7 Plus uzyskiwali średnio 181 316 punktów.

Co ciekawe, niemalże identyczny pod kątem sprzętowym model, czyli iPhone 7, uzyskał średni wynik na poziomie 172 001. Skąd się wzięła ta różnica 5%? Oba smartfony Apple pojawiły się w sprzedaży we wrześniu tego roku. Napędza je ten sam procesor, czyli układ Apple A10 Fusion z czterordzeniowym procesorem 2,4 GHz. Za grafikę również odpowiedzialny jest ten sam moduł, a iPhone 7 Plus ma do wyrendowania więcej pikseli niż mniejszy brat. Różnica jest natomiast w ilości pamięci operacyjnej RAM. iPhone 7 ma jej do dyspozycji 2 GB, natomiast iPhone 7 Plus ma jej o połowę więcej, czyli 3 GB.

AnTuTu 2016

Z urządzeń Androidowych, najszybszym smartfonem okazał się OnePlus 3T.

Odświeżona wersja zabójcy flagowców (tak swoje telefony reklamuje firma OnePlus) trzeciej generacji uzyskała w rankingu AnTuTu trzecie miejsca z wynikiem 163 013 punktów. OnePlus 3T jest do kupienia za 439 EUR, a producent oferuje darmową wysyłkę do Polski. OnePlus 3T posiada procesor Qualcomm Snapdragon 821, który ma częstotliwość taktowania zbliżoną do Apple A10. Liczba rdzeni również jest taka sama. Jednak telefon ten uzyskał wynik o 10% gorszy niż iPhone 7 Plus, pomimo posiadania aż 6 GB pamięci RAM. Pokazuje to wyraźnie, że urządzenia Apple dużo zyskują na tym, że ta sama projektuje sprzęt oraz oprogramowanie. Optymalizacja iOS daje naprawdę dużo. Dlatego też producenci smartfonów z Androidem muszą nadrabiać braki mocniejszym sprzętem.

Źródło: AnTuTu

[vlikebox]

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.