Nikt do końca nie wie, jak konflikt pomiędzy USA i Chinami, wpłynie na sprzedaż smartfonów Huawei poza granicami Państwa Środka. Mate 30 Pro, czyli najlepszy chiński smartfon, pojawi się również w Polsce. Huawei wycenił go na 4 299 zł, ale przygotował na nasz kraj tylko 100 sztuk.

Już teraz wiemy, że Huawei Mate 30 Pro nie będzie hitem sprzedaży przedświątecznej. Chińczycy teoretycznie wierzą w możliwość funkcjonowania na rynku urządzeń mobilnych bez współpracy z Google, ale chyba nie są jeszcze na to gotowi. Przy czym Huawei nie chce całkowicie zniknąć ze świadomości klientów. Jeżeli jesteście wiernymi fanami marki i żałowaliście, że Mate 30 Pro nie jest u nas dostępny, to teraz mamy dla Was dobrą informację. Topowy model chińskiej marki będzie sprzedawany w Polsce. Jednak będzie to mocno ograniczona sprzedaż. Huawei przygotował na nasz kraj 100 sztuk Mate 30 Pro. Pewnie wszystkie egzemplarze rozejdą się podczas przedsprzedaży w dniach od 9 do 15 grudnia.

Huawei Mate 30 Pro bez usług Google to ciekawy eksperyment

Topowy smartfon z 256 GB pamięci za 4 299 zł to kusząca propozycja. Dodatkowo klienci Huawei mogą kupić za symboliczną złotówkę słuchawki FreeBuds 3. Natomiast po dołączeniu do darmowego programu VIP Service będą mogli dostać za 1 zł zegarek Watch GT2.

Osoby, które skuszą się na tę ofertę, będą musiały obejść się bez aplikacji i usług Google. W zamian otrzymają dostęp do platformy Huawei Mobile Services, która oferuje obecnie 90% funkcjonalności API Google’a. Dzięki temu deweloperzy mogą dostosować swoje aplikacje do działania na smartfonach pozbawionych Google Play. Dodatkowo Huawei pobiera jedynie 15% prowizji od opłat realizowanych za pośrednictwem HMS, co jest znaczną różnicą w porównaniu do rynkowego standardu w postaci 30% pobieranych przez Google i Apple. Na platformie HMS pojawiło się również dużo polskich aplikacji. Z kolei na początku przyszłego roku pojawi się usługa Huawei Pay. Lista wspieranych banków nie jest jeszcze znana.

Jeszcze nie wiadomo czy Huawei zdecyduje się na sprzedaż większej ilości Mate 30 Pro. Na razie Chińczycy podchodzą dość ostrożnie do tematu samodzielnego funkcjonowania bez współpracy z Google.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.