Samsung postanowił wyposażyć Galaxy Note 9 w przeogromny akumulator. Bateria o pojemności 4 000 mAh powinna sprawdzić na długo. Jak można było się domyślić, nowy flagowiec Samsunga sprawuje się pod tym względem lepiej, niż Note 8. Jednak, jak wypada na tle pozostałych smartfonów? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w wynikach testów.

Największą zaletą Galaxy Note 9 jest pojemny akumulator. Część osób może obawiać się, czy umieszczanie baterii o pojemności 4 000 mAh w tak cienkim smartfonie jest bezpieczne. W końcu wszyscy dobrze pamiętamy aferę z Galaxy Note 7, które miały pierwotnie zainstalowany akumulator 3 500 mAh. Jednak Samsung od tamtego czasu wprowadził proces testowania baterii, który jest nastawiony na sprawdzenie ich bezpieczeństwa. Dlatego nabywcy Note 9 nie powinni się obawiać niespodziewanych samozapłonów. Nowy flagowiec Samsunga nie trafił jeszcze do sklepów, jednak serwis PhoneArena otrzymał egzemplarz, który mógł poddać testom wytrzymałości baterii. Wyniki są dość zadowalające, ale niezbyt rewelacyjne.

Samsung Galaxy Note 9 bateria

 

Galaxy Note 9 wytrzymuje na pojedynczym ładowaniu 14% dłużej niż Galaxy Note 8

Test przygotowany przez serwis PhoneArena polega na uruchomieniu skryptu webowego, który emuluje zachowania użytkownika. Dodatkowo jasność ekranu jest ustawiana na 200 nitów. Przeprowadzone pomiary pokazują, że akumulator w Galaxy Note 9 powinien wystarczyć na prawie 9 godzin aktywnego użytkowania i jest to czas o godzinę dłuższy w porównaniu z Note 8. Ciekawym faktem jest również to, że podobny wynik w tym samym teście uzyskał Pixel 2 XL, który ma akumulator o pojemności 3 520 mAh. Oznacza to, że Samsung mógłby jeszcze popracować nad optymalizacją zmodyfikowanej przez siebie wersji Androida. Drugim czynnikiem, który może znacząco wpływać na wydajność baterii, jest zastosowany wyświetlacz. Widać to wyraźnie po wynikach smartfonów Apple. iPhone 8 Plus wytrzymał podczas testu prawie 2 godziny dłużej niż iPhone X. Największa różnica pomiędzy tymi modelami sprowadza się właśnie do zastosowanego ekranu.

Na pochwałę zasługuje technologia szybkiego ładowania stosowana przez Samsunga. Ekipa z PhoneArena testowała amerykańską wersję Note 9, więc był to model wyposażony w chipset Qualcomm Snapdragon 835. Jednak Samsung ogranicza możliwości układu kontrolującego proces ładowania do Quick Charge 2.0. Pomimo tego, że jest to dość stare rozwiązanie, to sprawdza się ono bardzo dobrze. Note 9 ładuje się tylko 7 minut dłużej od swojego poprzednika. Natomiast smartfony Apple oraz Google, które korzystają ze standardowych rozwiązań oferowanych przez standard USB-C, ładują się dużo dłużej. W zestawieniu tym najlepiej prezentuje się OnePlus 6, który korzysta z unikalnej dla tego producenta technologi Dash Charge.

Podsumowując, akumulator o pojemności 4 000 mAh w Galaxy Note 9 robi wrażenie i faktycznie przyczynia się do dłuższego czasu pracy smartfona. Jednak inni producenci potrafią osiągnąć podobne wyniki przy korzystaniu z mniej pojemnych baterii.

Źródło: PhoneArena

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.