W 2020 roku użytkownicy platformy SpeedTest.pl wykonali w Polsce rekordowe 47,5 mln testów prędkości Internetu. To o 45% więcej niż w roku poprzednim. W porównaniu do 2019 roku, Internet stacjonarny przyspieszył o 23% (do 78,8 Mb/s). Prędkość Internetu mobilnego wzrosła o 27% (do 26,3 Mb/s), przy czym raczkujące w Polsce 5G było prawie czterokrotnie szybsze (100 Mb/s).

Platforma pomiarowa SpeedTest.pl to aplikacje:

Rok 2020 również w branży telekomunikacyjnej upłynął m.in. pod znakiem zmagania się z ogromnym wzrostem ruchu wywołanym restrykcjami „covidowymi”. Wymusiły one przeniesienie nauki, a także w dużym stopniu pracy do domów, obciążając tym samym prywatne łącza. Operatorzy całkiem nieźle poradzili sobie z tym dzięki utylizacji lub rozbudowie pojemności. Nie obyło się jednak bez problemów, gdyż znaczny wzrost wolumenu testów na SpeedTest.pl wskazuje, że wielu klientów bacznie sprawdzało jakość swojego połączenia i że nie zawsze była ona zadowalająca.

Kolejnym ważnym wydarzeniem był start pierwszych sieci 5G. Z powodu odwołania aukcji dotyczącej nowych zasobów radiowych dla 5G, technologia została uruchomiona na częstotliwościach wykorzystywanych w LTE. Trudno więc było spodziewać się wysokich prędkości kojarzonych z sieciami piątej generacji. Niewielki wolumen ruchu oraz średnie prędkości pobierania dla testów 5G w Polsce na poziomie 100 Mb/s nie mogły istotnie wpłynąć na rankingi prędkości w 2020 roku. Pierwsze wyniki 5G Plusa, który jako jedyny uruchomił tą nową technologię na paśmie oddzielonym od sieci LTE, wskazują jednak, że o 5G będzie na pewno głośno po rozstrzygnięciu aukcji na nowe częstotliwości. Zapewne zobaczymy to również w statystykach SpeedTest.pl.

Trzecim, w zasadzie stałym już trendem w przypadku operatorów stacjonarnych jest z jednej strony modernizacja sieci w kolejnych miastach, a z drugiej migracja klientów do wyższych przepustowości oraz popularność i rosnące udziały dostępów światłowodowych. Trendy te będzie wspierać rosnące zaangażowanie operatorów mobilnych, którzy w 2020 znacznie śmielej – dzięki umowom hurtowym i doświadczeniu związanym z COVID-19 – weszli na rynek Internetu stacjonarnego.

W ramach raportu przygotowaliśmy trzy rankingi – ogólny, światłowodowy (FTTH) oraz mobilny. O kwalifikacji danego ISP do rankingu decyduje minimum 0,5% udziału w całkowitej liczbie testów w danej kategorii, a o miejscu w rankingu średni wynik dla prędkości pobierania danych (download) za cały 2020 rok.

INEA najszybszym operatorem w rankingu ogólnym

Ranking ogólny oparty jest na testach wykonywanych w aplikacji webowej na stronie SpeedTest.pl. To najpopularniejsza metoda pomiaru w 2020 roku. Wykonano w ten sposób blisko 37 mln testów.

SpeedTest 2020 ogólny

INEA, zwycięzca rankingu ze średnią prędkością pobierania danych na poziomie 144,8 Mb/s wyprzedza UPC, który z wynikiem 137 Mb/s jest jednocześnie najszybszą spośród sieci ogólnopolskich. Podium zamyka łódzka TOYA z downloadem bliskim 122 Mb/s, a tuż za podium plasuje się Vectra z wynikiem prawie 108 Mb/s. Miesięczne statystyki prędkości pobierania danych dla 4 najszybszych operatorów w 2020 roku przedstawia poniższy wykres.

SpeedTest.pl 2020 ogólny miesiące

Najwyższą prędkość wysyłania danych (upload) również osiągnęła INEA (145,5 Mb/s). Prędkość ta jest nie tylko bezkonkurencyjna, ale nawet wyższa od prędkości pobierania tego operatora. Wynika to z dużego udziału klientów korzystających z symetrycznych łączy światłowodowych. Wśród operatorów z największymi prędkościami wysyłania danych znajdują się również TOYA, Vectra oraz Orange.

Kolejność operatorów dla opóźnień (ping) jest nieco inna, z wiodącą INEĄ (11 ms), następnie TOYĄ (13 ms) i UPC (18 ms). Wybór dostawcy, którego sieć zapewnia niskie opóźnienia przy przesyłaniu danych jest istotny zarówno dla osób, które w związku z przejściem na pracę i naukę zdalną często korzystają z wideokonferencji, jak i graczy, którzy oprócz standardowej rozgrywki multiplayer zainteresowali się dostępnymi usługami cloud gamingu, czyli tzw. grania w chmurze.

Największymi przyrostami procentowymi prędkości pobierania względem 2019 roku mogą pochwalić się kolejno: Netia (+64%, do 61,9 Mb/s), Multimedia (+49%, do 69,2 Mb/s) i Orange (+39%, do 70,2 Mb/s). W przypadku prędkości wysyłania – Orange (prawie dwukrotne przyspieszenie, do 26,1 Mb/s), Vectra (+72%, do 26,3 Mb/s) oraz Netia i Multimedia (w obu przypadkach ok. +50%, odpowiednio do 23,4 i 13,6 Mb/s).

INEA najszybszym operatorem w rankingu światłowodowym

Częścią rankingu ogólnego jest ranking dostawców światłowodu (FTTH), który po raz pierwszy opublikowany został w sierpniu 2020 na zasadzie dobrowolnych zgłoszeń operatorów. Wydzielenie rankingu związane było z rosnącą popularnością i wysoką jakością tej technologii, co ma potwierdzenie nie tylko w wynikach testów, ale także badaniach rynkowych SpeedTest.pl, według których użytkownicy światłowodu deklarują najwyższy poziom zadowolenia w porównaniu z użytkownikami innych rodzajów dostępów do Internetu na polskim rynku.

SpeedTest 2020 FTTH

Ranking FTTH za 2020 rok powstał na podstawie blisko 1,9 mln testów zrealizowanych w II półroczu 2020 roku za pomocą aplikacji webowej SpeedTest.pl. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła INEA, której klienci FTTH pobierali dane ze średnią prędkością na poziomie 179,4 Mb/s. Kolejne miejsca należą do Netii (163,4 Mb/s) i Orange (160,5 Mb/s). Generalnie wyniki w trójce ISP, którzy tworzą ten ranking, są bardzo zbliżone do siebie, łącznie z bardzo niskim opóźnieniem na poziomie 10-14 ms. Jedyną znaczną różnicą jest kilkakrotnie wyższy upload w przypadku INEI w stosunku do pozostałych ISP.

T-Mobile najszybszym operatorem mobilnym

Ranking mobilny bazuje na blisko 3 mln pomiarów w sieciach 3G, 4G LTE i 5G, wykonanych w aplikacjach mobilnych. Pomimo pandemii i związanego z tym wzrostu ruchu, w całej kategorii widoczny jest przyrost prędkości pobierania i wysyłania danych oraz zmniejszenie opóźnień. Ostatni czynnik wynika m.in. z faktu wdrażania przez operatorów funkcjonalności zmniejszających opóźnienia w sieciach LTE. Dzięki temu posiadacze nowych urządzeń, które są zgodne z ostatnimi standardami 3GPP, mogą uzyskać ping nawet na poziomie 20 ms.

SpeedTest 2020 mobilny

Rok 2020 nie przyniósł zmian w pozycjach poszczególnych operatorów. Koszulkę lidera – dostawcy najszybszego Internetu mobilnego za 2020 rok utrzymał T-Mobile ze średnią prędkością pobierania danych na poziomie 30,5 Mb/s, choć depcze mu po „piętach” Orange z wynikiem 29,6 Mb/s, który przez 3 miesiące wyprzedzał T-Mobile. To zapowiedź interesującej rywalizacji w roku bieżącym.

SpeedTest.pl 2020 mobilny miesiące

Kolejne pozycje zajmują Play i Plus. Poza wieloma innymi czynnikami takimi jak wielkość sieci czy liczba klientów, na pozycję Plus-a i Play-a bez wątpienia miał wpływ największy obsługiwany wolumen ruchu wśród sieci mobilnych. Z kolei przy uwzględnieniu wyłącznie sieci własnej, wynik Play-a zwiększa się do 25,3 Mb/s. Porównanie wyników za 2020 w stosunku do 2019 przedstawiają poniższe grafiki.

W połowie 2020 roku odnotowaliśmy pierwsze testy 5G w Polsce w sieciach komercyjnych. Stanowią one jeszcze niewielki udział w całości testów mobilnych, jednak już teraz warto zaznaczyć, że liderem w tej kategorii jest Plus ze średnią prędkością pobierania 199 Mb/s, co daje wynik ponad 7-krotnie wyższy od średniej w kategorii mobilnej. Są to oczywiście wyniki dla nieobciążonego pasma TDD 2600 MHz i jak to zwykle bywa w sieciach mobilnych, parametry te będą spadać wraz ze wzrastającą liczbą klientów. Jednak z drugiej strony, z uwagi na wysoki punkt wyjścia i prowadzoną z coraz szerszym rozmachem rozbudową sieci, 5G w Plusie może sporo namieszać na rynku w 2021 roku.

Jednocześnie informujemy, że rozpoczęliśmy prace nad nowym podejściem do rankingu, które będzie bardziej intuicyjnie odpowiadało sposobowi korzystania z Internetu.

Dodatkowe informacje

  1. Przed wyznaczeniem średnich wartości w publikowanych rankingach i statystykach, agregujemy surowe wyniki dla operatora, użytkownika, lokalizacji i technologii połączenia w ustalonym czasie. Dzięki temu uśredniamy nadmiarowe wyniki pomiarów, wykonane przez pojedynczych użytkowników, które mogłyby wpłynąć na wyniki rankingów.
  2. Operator ogólnopolski (sieć ogólnopolska) jest definiowany jako operator z udziałem liczby testów powyżej 0,5% w każdym z co najmniej połowy województw w Polsce w danej kategorii rankingu.
  3. Zasady i warunki komercyjnego wykorzystania wyników powyższego rankingu w kontekście znaku handlowego SPEED TEST określa każdorazowo V-SPEED Sp. z o.o. Komercyjne wykorzystywanie wyników powyższego rankingu bez zgody V-SPEED Sp. z o.o. jest zabronione. Wyjątek stanowi cytowanie wyników w portalach informacyjnych i prasie.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.