Miesiąc temu mieliśmy do czynienia ze zmianami w rankingach mobilnych. Orange udało się wrócić się na pierwsze miejsce, które jest współdzielone z T-Mobile. Natomiast październik okazał się owocnym miesiącem dla INEA. Wielkopolski operator odnotował znaczne wzrosty w średnich prędkościach pobierania i wysyłania danych w rankingu łączy stacjonarnych oraz sieci Wi-Fi.

Ranking ogólny: INEA przyspiesza i przekracza barierę 100 Mbit/s

SpeedTest październik 2018 stacjonarni
Ranking operatorów stacjonarnych za okres 1.10.2018 – 31.10.2018 (link).

Październik był dobrym miesiącem dla klientów liderów rankingu ogólnego SpeedTest.pl. Wzrost średnich prędkości pobierania danych odnotowali wszyscy dostawcy znajdujący się w czołówce naszego zestawienia. Najwięcej powodów do radości ma wielkopolski operator INEA, który od dłuższego czasu zajmuje pierwsze miejsce. Jednak to ostatnie akcje promocyjne (tj. wprowadzenie łącza 10 Gbit/s oraz symetrycznych łączy światłowodowych) sprawiły, że ponownie została przekroczona bariera 100 Mbit/s. 16% przyspieszenie z 92,08 Mbit/s do 106,7 Mbit/s przy ponad 60 tys. testów robi wrażenie. Dodatkowo część klientów INEA już w październiku korzystało z symetrycznych łączy w technologi FTTH, co przełożyło się na zwiększenie średniej prędkości wysyłania danych o 116% (z 23,23 Mbit/s do 51,33 Mbit/s).

“Kolejne zwycięstwo INEA w kategorii Internetu stacjonarnego jest efektem działań operatora wynikających z ogłoszonej w sierpniu zeszłego roku strategii „Dobrzy ludzie od Internetu”. W jej ramach, 5 listopada INEA ogłosiła wprowadzenie łącza symetrycznego dla wszystkich klientów korzystających z technologii FTTH. Od strony technicznej działania te były jednak prowadzone już w październiku, co zostało zauważone przez sporą część klientów INEA, którzy sprawdzali prędkość swojego łącza przy pomocy Speedtest.pl.

Co więcej, w połowie października INEA wprowadziła do swojej oferty najszybszy Internet w Unii Europejskiej – symetryczne łącze 10 Gb/s. Pierwsi klienci zaczęli korzystać z niego jeszcze w październiku, weryfikując jego przepustowość przez Speedtest.pl”. – Michał Bartkowiak, Chief Operating Officer INEA

Sieci Wi-Fi ciągle przyspieszają

SpeedTest październik 2018 Wi-Fi
Ranking sieci Wi-Fi za okres 1.10.2018 – 31.10.2018 (link).

Ranking Wi-Fi bardzo często odzwierciedla sytuację widoczną w rankingu ogólnym. Klienci INEA korzystają z coraz szybszych łączy internetowych, więc przyspieszyły również ich domowe sieci Wi-Fi. W tym przypadku mamy do czynienia z 18% przyspieszeniem z 58,3 Mbit/s do 68,51 Mbit/s. Przy tym zmiana ta nie może bezpośrednio wynikać z październikowych akcji promocyjnych operatora. Raczej mamy tutaj do czynienia z owocami długotrwałej strategii operatora. Klienci INEA po prostu coraz częściej decydują się na szybkie łącza światłowodowe.

Orange i T-Mobile dalej prowadzą w rankingu dostawców Internetu mobilnego

SpeedTest październik 2018 mobilni
Ranking mobilnych dostawców Internetu w telefonie (z roamingiem krajowym) za okres 1.10.2018 – 31.10.2018 (link).

Orange oraz T-Mobile od pewnego czasu prowadzą refarming używanych pasm częstotliwości. Oznacza to, że klienci obu operatorów mogą cieszyć się coraz szybszym Internetem mobilnym. Przy czym zmiany te wprowadzane są stopniowo w wybranych rejonach kraju, więc nie koniecznie widzimy je w ogólnopolskim rankingu. Jednak strategia obu operatorów jest podobna, więc klienci Orange i T-Mobile uzyskują niemalże identyczne średnie prędkości pobierania danych. Z kolei Play cały czas uruchamia nowe stacje bazowe, co przynosi widoczne efekty. Wyniki testów klientów Play, które zostały wykonane w zasięgu macierzystej sieci operatora, pokazują, że “fioletowi” zbliżają się do liderów naszego zestawienia.

SpeedTest październik 2018 mobilni-bez-roamingu
Ranking mobilnych dostawców Internetu w telefonie (bez roamingu krajowego) za okres 1.10.2018 – 31.10.2018 (link).

Najszybsze sieci LTE również należą do T-Mobile i Orange

SpeedTest październik 2018 LTE
Ranking mobilnych dostawców Internetu LTE (z roamingiem krajowym) za okres 1.10.2018 – 31.10.2018 (link).

Październikowy ranking LTE wygląda niemalże tak samo, jak “mieszane” zestawienie 3G/4G. Orange oraz T-Mobile zajmują ex aequo pierwsze miejsce, Play jest drugi (gratulujemy!), a Plus ląduje na 3 pozycji. Kolejność jest taka sama zarówno w rankingu, który uwzględnia testy wykonane w roamingu krajowym, jak i bez nich.

SpeedTest październik 2018 LTE bez roamingu
Ranking mobilnych dostawców Internetu LTE (bez roamingu krajowego) za okres 1.10.2018 – 31.10.2018 (link).
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.