Ostatni tydzień przeminął nam pod znakiem nadgryzionego jabłka. Nie ma co się dziwić. Każda konferencja Apple budzi dużo emocji. Tak było i tym razem. Jednak nie zamierzam Was przynudzać serią newsów dotyczącą Apple. Zamiast tego przygotowałem dla Was krótki i treściwy przegląd najciekawszych wieści technologicznych z zeszłego tygodnia.

FlexPai: pierwszy smartfon ze składanym ekranem

Wszyscy sądzili, że to właśnie Samsung zaprezentuje pierwszego smartfona ze zginanym ekranem. Jednak palma pierwszeństwa przypadła mało znanej chińskiej firmie Royale. To właśnie niewielki startup, który swoją drogą specjalizuje się w technologiach związanych z wyświetlaczami, zaprezentował pierwszego składanego smartfona: FlexPai. Urządzenie to posiada wyświetlacz, który po rozłożeniu ma przekątną 7,8 cala (proporcje 4:3). Natomiast po złożeniu ekran dzielony jest na 3 części: główną  o rozdzielczości 840×1440 pikseli (16:9), pomocniczą 720×1440 pikseli (18:9) i wąski pasek o proporcji 21:6 i rozdzielczości 390×1440 pikseli. W środku znajduje się chipset Qualcomm Snapdragon 8150 oraz 6 GB lub 8 GB pamięci RAM (w zależności od konfiguracji). Wytrwałość ekranu została oceniona przez producenta na poziomie 200 tysięcy zgięć. Jednak Royale FlexPai ma jeden problem. Na zamieszczonych materiałach wideo widać, że składany wyświetlacz wymaga jeszcze dopracowania. Czasami ma on problemy z reagowaniem na dotyk oraz jest pofalowany. Dodatkowo design nowego smartfona jest dość surowy. Dlatego wiele osób uważa, że FlexPai nie będzie sprzedażowym hitem. Nowe urządzenie będzie sprzedawane w Chinach za równowartość 6 tysięcy złotych.

Serwis Trusted Reviews zapłaci milion funtów za przeciek dot. Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

Już zdążyliśmy przyzwyczaić się do tego, że do serwisów internetowych trafiają różnego rodzaju przecieki. Najczęściej pochodzą one od “osób zaznajomionych ze sprawą”, czyli są to poświadczenia anonimowych informatorów współpracujących daną firmą. Jednak czasami bywa tak, że dziennikarze pozyskują nowe informacje z nie do końca legalnych źródeł. Tak właśnie było w przypadku redakcji brytyjskiego serwisu Trusted Reviews. Dziennikarze w sierpniu 2017 roku weszli w posiadanie poufnych dokumentów należących do studia Rockstar. Natomiast w lutym opublikowali artykuł, w którym opisali wiele szczegółów dotyczących wydano niedawno gry Red Dead Redemption 2. Znalazły się tam informacje związane z trybem battle royale, który ma być częścią nadchodzącego trybu sieciowego, aplikacją towarzyszącą oraz mini-gier hazardowych. Wydawca gry (Take Two) nie był zadowolony z tej publikacji. Redakcja Trusted Reviews otrzymała pozew, ale obie strony doszły do porozumienia. Artykuł został już zdjęty z serwisu, a wydawca serwisu zobowiązał się do przekazania miliona funtów na cele charytatywne wybrane przez Take-Two Games.

Sprzęt Apple może zostać uszkodzony przez cząsteczki helu

Producenci smartfonów już od dłuższego czasu podają stopnie odporności produkowanych przez siebie urządzeń na pył oraz wodę. Czy to wystarczy? Okazuje się, że nie. Ostatnio w sieci pojawiła się opowieść dotycząca “alergii” urządzeń mobilnych Apple na cząsteczki helu. Informacja ta pochodzi od Erika Wooldridge’a, specjalisty ds. systemów w Morris Hospital, który znajduje się w pobliżu Chicago. Podczas instalacji nowego sprzętu od rezonansu magnetycznego doszły do niego informacje o uszkodzeniu znajdujących się w szpitalu iPhone’ów oraz zegarków Apple Watch. Okazało się, że awarii uległy stosowane przez Apple oscylatory czasowe MEMS. Małe atomy helu (w trakcie prac doszło do wycieku tego gazu) przedostały się do wnętrza tych układów i zakłóciły ich pracę. Z kolei smartfony z Androidem, które w większości przypadków mają większe oscylatory kwarcowe, nie zostały uszkodzone. Apple stosuje nowe oscylatory w iPhone’ach 6 i nowszych oraz wszystkich generacjach Apple Watch. Gigant zdecydował się na zmianę oscylatorów ze względu na postępującą miniaturyzację. Niestety nikt nie przewidział, że wyciek helu może je uszkodzić.

Niemieccy producenci samochodów chcą zbudować własne sieci 5G

BMW

Kiedy mówimy o sieciach 5G, to myślimy przeważnie o pracach prowadzonych przez producentów stacji bazowych oraz operatorów sieci komórkowych. Jednak nie możemy zapominać o przemyśle, który również jest zainteresowany nową technologią. 5G interesuje się przede wszystkim przemysł motoryzacyjny, który chce skorzystać z nowej generacji sieci do zapewnienia łączności samochodom autonomicznym. BMW, Volkswagen oraz Daimler (Mercedes-Benz) już poinformowali niemiecką Federalną Agencję Sieciową, że chcieliby zarządzać własnymi lokalnymi/prywatnymi sieciami 5G. Niestety nie wiemy, jak niemiecki regulator zamierza podejść do kwestii obszarowych licencji na częstotliwości przeznaczone na budowę sieci 5G. Całkiem możliwe, że nowe pasma zostaną rozdysponowane głównie z myślą o podmiotach, które będą budować sieci 5G na terenie całego kraju. Być może producenci samochodów dadzą namówić się na korzystanie z infrastruktury obecnych operatorów. Z drugiej strony, firmy telekomunikacyjne musiałyby spełnić bardzo wysokie wymogi dotyczące niezawodności (tj. SLA) technologi, z które korzystałyby pojazdy autonomiczne.

Testy potwierdzają, że nowy iPad Pro ma najwydajniejszy procesor mobilny

A12X

W sieci dość głośno były komentowane nowe urządzenia Apple, które zostały zaprezentowane podczas ostatniej konferencji. Przy czym najbardziej wartościowe komentarze pojawią się dopiero po tym, jak nowy sprzęt trafi do recenzentów i zostaną opublikowane wyniki testów wydajnościowych. W przypadku nowego tabletu iPad Pro nie musieliśmy zbyt długo czekać na pierwsze wyniki benchmarków. Nowy tablet pojawił się w bazie danych Geekbench. Uzyskane wyniki wskazują na to, że nowy procesor Apple A12X Bionic jest obecnie najwydajniejszym układem mobilnym na świecie. Model z 4 GB pamięci RAM uzyskał 4 987 punktów w teście jednowątkowym. Natomiast test wielowątkowy zakończył się wynikiem 17 928 punktów. Jeszcze lepiej prezentuje się model z 6 GB RAM-u. Model ten uzyskał podczas testów odpowiednio 5 020 i 18 217 punktów.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.