Wszyscy najwięksi dostawcy internetu w Polsce inwestują w rozbudowę infrastruktury swoich sieci. Powinno przekładać się to na coraz szybszy dostęp do internetu. Zobaczmy, czy testy wykonane przez użytkowników naszych aplikacji potwierdzają tę tezę.

INEA dalej prowadzi w rankingu ogólnym

SpeedTest luty 2019 ogólny
Ranking ogólny za okres 1.02.2019 – 28.02.2019 (link).

Wielkopolski operator INEA cały czas zajmuje pierwsze miejsce w rankingu ogólnym SpeedTest.pl, który powstaje na podstawie testów wykonanych za pomocą aplikacji webowej. W lutym klienci tego operatora pobierali dane ze średnią prędkością bliską 115 Mbit/s. Niewielki spadek tego rezultatu wynika z zakończonej pod koniec stycznia akcji promocyjnej polegającej na przyspieszeniu wszystkich łączy światłowodowych do 1 Gbit/s. Pozostali czołowi polscy operatorzy odnotowali niewielki wzrosty. Ich wyniki mieszczą się w przedziale od 75 Mbit/s do 95 Mbit/s.

Polskie sieci Wi-Fi są coraz szybsze

SpeedTest luty 2019 Wi-Fi
Ranking sieci Wi-Fi za okres 1.02.2019 – 28.02.2019 (link).

Ranking Wi-Fi zazwyczaj odzwierciedla sytuację widoczną w zestawieniu ogólnym. Jednak czasami obserwujemy w nim inne trendy. Wynika to z faktu, że prędkość łącza jest tylko jednym z wielu czynników, który ma wpływ na wynik zmierzony za pomocą aplikacji mobilnych. Obserwowane wzrosty prędkości pobierania danych mogą wynikać z wymiany starszych urządzeń Wi-Fi na nowsze. Dotyczy to zarówno routerów, jak i smartfonów.

T-Mobile utrzymuje 1 miejsce w rankingu dostawców internetu mobilnego

SpeedTest luty 2019 mobilni
Ranking mobilnych dostawców internetu w telefonie (z roamingiem krajowym) za okres 1.02.2019 – 28.02.2019 (link).

Polscy operatorzy muszą cały czas rozbudowywać infrastrukturę swoich sieci mobilnych, żeby mogły one sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na transmisję danych. Jednak w minionym miesiącu niemalże wszyscy operatorzy odnotowali niewielkie spadki średnich prędkości pobierania danych. Wyjątkiem jest tutaj Play, który awansował na 2 miejsce i zajmuje je ex aequo z Orange. Średnia prędkość pobierania danych u trzech najszybszych polskich operatorów mobilnych wynosi około 20 Mbit/s. Widzimy tutaj dość wyraźną przewagę nad Plusem z wynikiem 15 Mbit/s.

Równie ciekawie wygląda zestawienie nieuwzględniające testów wykonanych w roamingu krajowym. Prowadzi w nim Play z wynikiem 22,74 Mbit/s.

SpeedTest luty 2019 mobilni noroam
Ranking mobilnych dostawców internetu w telefonie (bez roamingu krajowego) za okres 1.02.2019 – 28.02.2019 (link).

Zestawienie 4G LTE odzwierciedla sytuację widoczną w rankingu”mieszanym” 3G/4G

SpeedTest luty 2019 LTE
Ranking mobilnych dostawców internetu LTE (z roamingiem krajowym) za okres 1.02.2019 – 28.02.2019 (link).

T-Mobile prowadzi również w rankingu 4G LTE. Z kolei drugie miejsce jest współdzielone przez Play i Orange. Średnie prędkości pobierania danych u całej trójki mieszczą się w przedziale od 23 Mbit/s do 24 Mbit/s. Co daje znaczącą przewagę nad Plusem (niecałe 17 Mbit/s).

Również tutaj nieuwzględnienie testów zrobionych w roamingu krajowym sprawiłoby, że Play wysunąłby się na pierwszą pozycję.

SpeedTest luty 2019 LTE noroam
Ranking mobilnych dostawców internetu LTE (bez roamingu krajowego) za okres 1.02.2019 – 28.02.2019 (link).
PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.