Elektroniczne karty eSIM mają wiele zastosowań. Należy do nich m.in. zapewnienie łączności smartwatchom z modemami LTE. Dlatego Orange uruchomiło usługę eSIM na Samsungu Galaxy Watch LTE.

Orange jest pierwszym operatorem, który uruchomił w Polsce obsługę dla elektronicznych kart SIM, czyli eSIM. Przy czym usługa ta ograniczała się do działania jedynie na nowych iPhone’ach, tj. XR, XS oraz XS Max. Co prawda niektórzy użytkownicy uruchomili z powodzeniem eSIM również na innych smartfonach, jednak rozwiązania te nie są oficjalnie wspierane przez operatora. Dlatego klienci korzystający z elektronicznej karty SIM na niewspieranych urządzeniach mogą napotkać niespodziewane problemy. Na szczęście Orange cały czas pracuje nad dostosowaniem eSIM do innych urządzeń. Teraz przyszła kolej na smartwatcha Samsunga Galaxy Watch z modemem LTE.

Smartwatch wyposażony w wirtualną kartę SIM może w wielu sytuacjach w pełni zastąpić telefon. To rozwiązanie docenią w szczególności te osoby, które chcą pozostać w kontakcie, ale nie zawsze chcą lub mogą mieć przy sobie smartfon, np. podczas uprawiania sportu. Ważna jest też synchronizacja – mimo że urządzenie łączy się z siecią niezależnie, korzysta z tego samego numeru co telefon, co zdecydowanie ułatwia komunikację. Cieszę się, że z tych możliwości eSIM jako pierwsi będą mogli skorzystać właśnie klienci Orange Polska – mówi Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska

Samsung Galaxy Watch LTE z eSIM korzysta z tego samego numeru telefonu, co smartfon

Orange testuje obecnie różne praktyczne zastosowania eSIM. Opcja dedykowana dla smartwatchy jest dość ciekawym rozwiązaniem. Inteligentny zegarek “podczepiony” pod główny numer telefonu może z powodzeniem zastąpić smartfona. Użytkownik bez najmniejszego problemu odbierze połączenie głosowe (tutaj przydadzą się słuchawki Bluetooth), przeczytać SMS-a czy też skorzysta z mobilnego internetu. Przy czym należy pamiętać o tym, że karta eSIM oraz tradycyjna karta SIM korzystają z tego samego pakietu danych.

Nowa usługa nazywa się “Ekstra karta eSIM” i jest dostępna dla klientów indywidualnych korzystających z abonamentu. Klienci Orange mogą przy okazji skorzystać z promocji “Mój pierwszy eSIM”. Polega ona na darmowym “wyrobieniu” pierwszej karty eSIM (aktywacja kolejnej kosztuje 5 zł) oraz zwolnieniu z dodatkowych kosztów przez pierwsze trzy miesiące. Miesięczne korzystanie z elektronicznej karty SIM poza promocją wynosi 9 zł.

W przyszłości Orange planuje uruchomienie usługi “Ekstra kata eSIM” dla klientów biznesowych. Operator pracuje również nad dodaniem wsparcia dla innych smartwatchy. Fani Apple na pewno nie mogą się doczekać Apple Watcha z modemem LTE w Polsce.

Źródło: Orange (1), (2)

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.