Najszybsze łącza światłowodowe, jakie są dostępne dzisiaj na rynku, oferują prędkości pobierania i wysyłania danych na poziomie 10 Gbit/s. To dużo. Jednak technologia rozwija się dalej. Dlatego właśnie INEA już dzisiaj testuje technologię 25G PON, którą w przyszłym roku dostarczy komercyjnie Nokia. Aktualnie rozwiązanie to oferuje 20 Gbit/s.

INEA jako pierwszy operator w Polsce wprowadził do swojej oferty symetryczne łącza światłowodowe o przepływności 10 Gbit/s dla klientów indywidualnych. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić, żeby ktoś z nas potrzebował szybkiego połączenia z Internetem. W praktyce większości osób wystarczają łącza o przepływności kilkuset Mb/s. Oczywiście mówimy tutaj o potrzebie całego gospodarstwa domowego, które w czasach pandemii bardzo aktywnie korzysta z Internetu zarówno do pracy, nauki, jak i rozrywki. Przy czym na przełomie ostatnich lat zapotrzebowanie na transmisję danych wzrosło drastycznie. Dlatego też operatorzy szykują się na przyszłość, która będzie wymagała od nich “drożnego” szkieletu sieci.

INEA stawia się w roli prekursora Internetu światłowodowego w Polsce

Technologia 25G PON jest kolejnym krokiem w rozwoju sieci światłowodowych. Nie jest ona jeszcze dostępna na rynku. Jednak niedługo to się zmieni. INEA jako pierwszy operator w Europie i jeden z pierwszych na świecie przetestował ją w swojej sieci.

“Od wielu lat inwestujemy w technologię FTTH, która dzisiaj daje naszym klientom oraz użytkownikom usług możliwość korzystania z najlepszych dostępnych technologii. Przeprowadzone testy wyrażają nasz sposób myślenia o technologii. Naszą rolą jest rozumienie, testowanie i udostępnianie nowych rozwiązań. Kreatywności użytkowników pozostawiamy sposób ich wykorzystania. Osiągnięte wyniki dobitnie pokazują przewagę technologii światłowodowych nad innymi technologiami, w tym HFC czy radiowymi. Co ważne, w przeciwieństwie do najnowszych technologii radiowych takich jak 5G, technologia FTTH jest dostępna komercyjnie tu i teraz” – komentuje Michał Bartkowiak, Prezes INEA S.A.

Testy potwierdziły możliwą do uzyskania prędkość przesyłu danych, która wynosi 20 Gbit/s. Rozwiązania do testów dostarczyła Nokia, która zapowiada komercyjną dostępność technologii 25G PON w 2021 roku.

“Uważamy, że istnieje pilna potrzeba wdrożenia rozwiązań 25G PON. Nasza technologia ma potencjał, aby nadać nową wartość sieciom światłowodowym poprzez transmisję do stacji bazowych 5G, usługi hurtowe czy usługi dla biznesu. Chcemy pomóc operatorom, takim jak INEA w znalezieniu skutecznej drogi ewolucji do technologii 25G PON i szybkiemu sprostaniu wymaganiom klientów oraz otwarciu dla nich nowych możliwości” – mówi Sandy Motley, Prezes Nokia Fixed Networks.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.