Pracownicy T-Mobile Polska nie czekają z założonymi rękami na decyzję rządu w sprawie ewentualnego wykluczenia Huawei z dostaw urządzeń 5G. Operator zaczął szukać alternatywy. Wybór padł na Samsunga, który dostarcza stacje bazowe 5G.

Rynek dostawców sprzętu telekomunikacyjnego dla operatorów sieci komórkowych nie jest zbyt duży. Większość dostaw realizują trzej dostawcy. Są nimi Ericsson, Nokia i Huawei. Wykluczenie któregokolwiek z nich oznacza teoretycznie wprowadzenie duopolu. Z racji tego, że żaden operator nie bazuje na rozwiązaniach jednej firmy, wybór byłby znikomy. Niesie to za sobą ryzyko wzrostu cen. Jednak taki, a nie inne warunki, obowiązują amerykańskich operatorów, którzy budują swoje sieci na bazie stacji bazowych od Ericssona i Nokii. Europejscy operatorzy nie chcą iść w tę stronę. Dlatego też już dziś szukają rozwiązań, które zapełniłyby lukę powstałą po potencjalnym wykluczeniu Huawei. Pracownicy NetWorkS! (firmy zarządzającej infrastrukturą współdzieloną przez Orange i T-Mobile) przetestowali już stację bazową LTE Samsunga. Kolejny krok w ewaluacji rozwiązań koreańskiego dostawcy zapowiedział T-Mobile.

T-Mobile sprawdza możliwości stacji bazowych 5G Samsunga

Samsung nie interesował się do tej pory europejskim rynkiem 5G. Koreańczycy skupiają się obecnie na współpracy z rodzimymi operatorami i stopniowo zwiększają swoje udziały w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Jednak ostatnio sytuacja się zmieniła. Problemy Huawei sprawiły, że operatorzy ze Starego Kontynentu są skłonni do dania szansy nowemu dostawcy.

T-Mobile szykuje się do testów stacji bazowej Samsunga w Pruszczu Gdańskim. Tym razem testy obejmą dwie technologie, czyli LTE i 5G. Być może chodzi tutaj o sprawdzenie czy sprzęt Koreańczyków radzi sobie z dynamicznym współdzieleniem pasma 2100 MHz przez obie te technologie. Na razie Samsung ma braki w swoim portfolio, jeśli chodzi o starsze generacje telefonii komórkowej. Jednak nowe przepisy mogą pozwolić operatorom na utrzymanie sieci 2G i 3G na sprzęcie Huawei. Ten z kolei z biegiem czasu się zamortyzuje, a telekomy mogą zdecydować się na wyłączenie starych rozwiązań.

Przeczytaj również: Play zainteresował się stacjami bazowymi od Samsunga

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.