Miesiąc temu w naszym ogólnopolskim rankingu dostawców Internetu stacjonarnego zawojowali lokalni usługodawcy. Obniżenie poprzeczki do 10 tysięcy pomiarów w danym miesiącu pokazało, jak wygląda sytuacja na rynku łącz internetowych w Polsce. Co prawda Ci najwięksi mają obszerną infrastrukturę, ale oferują swoje usługi również za pośrednictwem wolniejszych technologi (np. DSL). Również w swojej ofercie mają też wolniejsze opcje, które ze względu na niższą cenę cieszą się dużą popularnością.

W tym miesiącu ranking dostawców stacjonarnych nie przyniósł żadnych niespodzianek. Cała klasyfikacja pozostaje bez zmian: INEA (57,20 Mbit/s), UPC (49,51 Mbit/s), Toya (46,46 Mbit/s), Vectra (43,21 Mbit/s), Multimedia (30,77 Mbit/s), Orange (23,76 Mbit/s), Netia (13,46 Mbit/s) oraz TK Telekom (11,55 Mbit/s). Największy wzrost średniej prędkości pobierania danych zanotowali Multimedia oraz Orange (po 10%), jednak nie przełożyło się to na żadne awanse w rankingu.

Speed Test grudzień 2016 stacjonarni
Ranking operatorów stacjonarnych za okres 1.12.2016 – 31.12.2016 (link).

W rankingu domowych sieci Wi-Fi też brakuje większych zmian.

Jednak, jeżeli obecny trend się utrzyma, to za miesiąc może wystąpić mała roszada. UPC (35,64 Mbit/s) utrzymuje pierwszą pozycję i wyraźnie odstaje od konkurentów. Natomiast klienci pozostałych dostawców, czyli Vectra (30,95 Mbit/s), Toya (30,47 Mbit/s) oraz INEA (30,36 Mbit/s), wyraźnie poprawili swoje wyniki. Różnica pomiędzy poszczególnymi jest obecnie znikoma.

Speed Test grudzień 2016 Wi-Fi
Ranking sieci Wi-Fi za okres 1.12.2016 – 31.12.2016 (link).

Wśród dostawców Internetu światłowodowego również widoczne jest wyraźnie przyspieszenie.

Miesiąc temu pojawił się przygotowany przez nas pierwszy w Polsce ranking dostawców Internetu światłowodowego, czyli FTTH (Fiber to The Home). Klienci Orange przekroczyli magiczną różnicę 100 Mbit/s, natomiast INEA zbliża się do tego wyniku. Aktualnie w naszym rankingu światłowodowym znajdują się operatorzy, których klienci wykonali przynajmniej 500 testów w miesiącu. Dlatego też w tym miesiącu brakuje w zestawieniu ŚwidMAN, co spowodowało automatyczny awans SpiderNeT. Rozwiązania światłowodowe (a dokładniej GPON – Gigabit Passive Optical Network) stają się powoli bardziej opłacalne, a w niektórych przypadkach są one tańsze od klasycznych sieci Ethernet oraz instalacji telewizji kablowej. Dlatego też liczymy na pojawienie się w niedalekiej przyszłości większej ilości dostawców oferujących Internet światłowodowy w naszym kraju.

Speed Test grudzień 2016 światłowód
Ranking operatorów światłowodowych za okres 1.12.2016 – 31.12.2016 (link).

[vlikebox]

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.