Jak co miesiąc przygotowaliśmy dla Was najnowsze zestawienie operatorów Internetu mobilnego działających w naszym kraju. W ubiegłym miesiącu wykonaliście ponad 796 tysięcy pomiarów prędkości Internetu dostarczanego przez operatorów sieci komórkowych, czyli Orange, Play, Plus oraz T-Mobile. Przy czym aż 160 tysięcy testów zostało wykonanych bezpośrednio w terenie  za pomocą naszej aplikacji mobilnej.

SpeedTest

appstore

W tym miesiącu, po raz pierwszy od ponad pół roku, zmienił się zwycięzca naszego zestawienia. Po przeliczeniu wszystkich wyników Waszych testów okazało się, że w ubiegłym miesiącu najszybszym Internetem mobilnym cieszyli się klienci sieci T-Mobile. Średnio pobierali oni swoje dane za pośrednictwem sieci LTE z prędkością 26,85 Mbit/s, czyli 8% szybciej niż miesiąc wcześniej. Orange zanotował w tym miesiącu 7% spadek, dlatego też zajął drugie miejsce z prędkością 24,92 Mbit/s. Różnica pomiędzy tymi dwoma operatorami jest znikoma, bo wynosi niecałe 2 Mbit/s. Taki obrót spraw za bardzo nie dziwi, ponieważ obaj operatorzy już od długiego czasu szli łeb w łeb. Wynika to zapewne ze współdzielonej infrastruktury stacji bazowych zarządzanej przez spółkę Networks!. Co prawda obaj operatorzy mają również osobne nadajniki LTE, ale po niedawno podpisanej umowie, ich ilość zapewne zmaleje. Trzecie miejsce z wynikiem 19,02 Mbit/s należy do “zielonych”, czyli sieci Plus. Stawkę zamyka Play z 5% przyspieszeniem w tym miesiącu, uzyskując tym samym średnią prędkość pobierania danych na poziomie 17,75 Mbit/s.

Speed Test grudzień 2016 LTE
Ranking mobilnych dostawców Internetu LTE za okres 1.12.2016 – 31.12.2016 (link).

W przypadku wyników mieszanych 3G oraz LTE, ranking przedstawia się podobnie.

Co prawda 65% wszystkich Waszych testów przeprowadzana jest w zasięgu sieci 4G LTE, ale dalej bardzo często korzystacie ze starszej technologi. Co ciekawe, decyzja sieci Play o ograniczeniu prędkości podbierania danych w roamingu krajowym do 3 Mbit/s nie wpłynęła na średnią prędkość pobierania danych w tej sieci. Pomiary wykonane w sieci 3G zaniżają wyniki, jednak nie mają zbyt dużego wpływu na ogólną klasyfikację. W tym przypadku również T-Mobile (18,18 Mbit/s) uzyskał delikatne przyspieszenie i nieznacznie wyprzedził Orange (17,97 Mbit/s). Natomiast 6% spadek prędkości w sieci Plus (14,13 Mbit/s) przybliżył ich do wyniku fioletowych, czyli Play (13,45 Mbit/s).

Speed Test grudzień 2016 mobilni
Ranking mobilnych dostawców Internetu w telefonie za okres 1.12.2016 – 31.12.2016 (link).

Ciekawie przedstawiają się również wyniki uzyskane przez użytkowników Internetu mobilnego w domu.

Okazuje się, że tego typu usługa jest dość popularna w naszym kraju. Sprawdzacie zarówno wydajność swoich domowych sieci Wi-Fi za pomocą naszej aplikacji mobilnej, jak i testera umieszczonego na stronie WWW. Tutaj również przewaga T-Mobile (16,25 Mbit/s dla WWW oraz 13,84 Mibt/s dla WiFi) oraz nad Orange (14,49 dla WWW oraz 13,05 Mbit/s dla WiFi) jest znikoma. Pamiętajcie, że zawsze możecie sprawdzić kto ma najszybszy Internet mobilny w Waszym mieście używając opcji “zobacz rankingi w Twojej okolicy” na naszej stronie WWW.

Speed Test grudzień 2016 mobilni domowy
Ranking dostawców „domowego Internetu LTE” za okres 1.12.2016 – 31.12.2016 (link).
Speed Test grudzień 2016 mobilni Wi-Fi
Ranking sieci Wi-Fi dostawców „domowego Internetu LTE” za okres 1.12.2016 – 31.12.2016 (link).

[vlikebox]

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.