Kiedy “Pokemon Sword & Shield” wychodziło na rynek, wiele osób zastanawiało się, czy zostanie wprowadzony mechanizm transferu stworków z innych wersji gier, jak choćby mobilnej gry “GO“, czy “Let’s Go Eevee & Pikachu“. Niby Pokadex jest do wypełnienia i bez tego, ale nie wszyscy mają czas siedzieć przy konsoli non stop. Wielu graczy zbudowało pokaźne zasoby w innych grach. Tym bardziej temat ten wrócił do łask, kiedy okazało się, że w “Sword & Shield“, Pokadex zostanie powiększony o kolejne stworki. Tym bardziej gracze ucieszyli się, kiedy pojawiła się pierwsza wzmianka o systemie Home, który ma umożliwić transfer stworków. Nikt jednak nie znał terminu premiery.

Ekosystem japońskiej gry o uroczych stworzeniach, które łapie się w kulki, zwane Poke Ballami niesamowicie się rozwinął. Wszystko za sprawą mobilnej wersji gry, która pozwala na bieganie po mieście i zbieranie Pokemonów. Gra pochłonęła naprawdę wiele osób. Statystyki pokazują, że w 2019 roku gra zaliczyła aż miliard pobrań. Miliony graczy na całym świecie przejawiali niemalże objawy uzależnienia i spędzali w grze więcej czasu niż na Facebooku. Nic więc dziwnego, że z pojawieniem się “Sword & Shield” fani chcieli przenieść swoje zasoby z “Go” do nowej gry. W przypadku “Let’s Go” było to wprowadzone od razu. W nowym tytule musieliśmy trochę poczekać na osobny mechanizm. Nazywa się Pokemon Home i pojawi się w przyszłym miesiącu.

Pokemon HOME to usługa w chmurze dla Nintendo Switch i kompatybilnych urządzeń mobilnych.

Zaprojektowana została jako miejsce, w którym można gromadzić nasze Pokémony. Mechanizm działania Home jest naprawdę fajny. Łącząc to samo konto Nintendo z wersją Nintendo Switch i mobilną wersją Pokémon HOME, będzie się mieć dostęp do tych samych Pokémon Boxów w obu wersjach. Wygląda to naprawdę ciekawie, ale ma pewne ograniczenia, ale o tym za chwilę. Wersja Pokémon HOME Nintendo Switch obsługuje łączność z grami na tę właśnie konsolę: “Pokémon Sword“, “Pokémon Shield” , “Pokémon: Let’s Go, Pikachu!” i “Pokémon: Let’s Go, Eevee!“.

pokemon, nintendo, switch, home, sword, shield,

Co więcej, zarówno wersja na Switcha, jak i wersja Pokemon HOME mobile, obsługują łączność z Bank Nintendo 3DS.

Oczywiście, jak możemy przeczytać na specjalnej stronie Pokémon Home, firma planuje też połączenie z “Pokémon GO” w niedalekiej przyszłości. Na razie jednak system tego nie obsługuje. Jak wspomniałem wyżej, są jednak pewnie ograniczenia. Jeżeli przeniesiemy Pokemona z serii gier “Let’s Go” do “Sword & Shield“, to nie będziemy w stanie odwrócić tej akcji. Ciekawe jest jednak to, że bez problemu możemy przenieść stworki z wersji “Eeevee” do wersji “Pikachu” i na odwrót.

Nowego Pokemon Home można też użyć do handlowania stworkami.

Firma przygotowała cztery sposoby handlu. Pierwszym z nich jest Wonder Box. Pokemonami umieszczonymi w Cudownym Pudełku można handlować z ludźmi z całego świata. Ważne jest też to, że Pokémon umieszczony w Wonder Box będzie mógł być wymieniany, nawet jeśli nie używamy Pokémon HOME. Jeżeli użytkownik będzie chciał zwiększyć liczbę wymienianych stworków, będzie musiał zakupić abonament Premium. Ciekawą funkcjonalnością będzie GTS. Muszę przyznać, że bardzo mi się podoba. Dzięki niej będzie można określić, co i za co chcesz wymienić. Mechanizm wybierze specjalnie dopasowanego trenera do wymiany. Będzie można też poprosić o Pokémona, który nie został jeszcze zarejestrowany w National Pokédex Pokémon HOME!

pokemon, nintendo, switch, home, sword, shield,

Pokemon HOME wprowadzi też funkcjonalność Room Trade.

Ta opcja pozwoli na tworzenie specjalnych pokoi i handlowanie z dołączającymi do nich ludźmi. Każdy pokój może pomieścić do 20 osób. W tym przypadku nie będziesz wiedział, jakie stworki otrzymasz po wymianie. Trochę to działa, jak teraźniejszy Suprise Trade, którego nie cierpię. Przeważnie, wysyłając całkiem przyzwoite egzemplarze, otrzymuje stworki, które mogę znaleźć na pierwszej lepszej drodze. Ostatnią funkcją handlu jest Friends Trade. Dzięki niej możesz wymieniać się Pokemonami z przyjaciółmi, których umieścisz w Pokémon HOME. Ważne jest, aby pamiętać, że z funkcji związanych z dodawaniem znajomych i zarządzaniem nimi w Pokémon HOME nie mogą korzystać użytkownicy poniżej 16 roku życia.

W Pokemon HOME znajduje się jeszcze kilka dodatkowych funkcji.

Pierwszą z nich jest National Pokadex. Jest to ogromna baza Pokemonów ze wszystkich gier, jakie do tej pory wyszły. Zobaczymy w nim też, czy dany stworek ma Mega lub Gigantamax ewolucję. Co więcej, dzięki mobilnej wersji Pokémon HOME zobaczysz znacznie więcej niż tylko wpisy Pokédex. Będziesz także mógł sprawdzić umiejętności każdego Pokémona, a także ruchy, których może się nauczyć! W HOME możesz także otrzymywać Mystery Gifts. Co więcej, możesz także otrzymać prezenty, takie jak przedmioty dla Pokémona, otrzymując kod Mystery Gift w Pokémon HOME, a następnie używając tego kodu w “Pokémon Sword” lub “Pokémon Shield“.

pokemon, nintendo, switch, home, sword, shield,

Pokemon Home dostępny będzie w dwóch planach: darmowym i płatnym.

Basic plan jest bezpłatny, ale daje graczom ograniczony dostęp funkcjonalności systemu HOME. Konto Premium ma być dostępne w trzech planach:

  • 1 miesiąc (30 dni) 2,69 GBP / 2,99 USD lub równowartość w regionie
  • 3 miesiące (90 dni) 4,49 GBP / 4,99 USD lub równowartość w regionie
  • 12 miesięcy (365 dni) 14,39 GBP / 15,99 USD lub równowartość w regionie.

Zdecydowanie warto zamówić Plan Premium. Różnice między nim a Podstawowym kontem będą znacznie widoczne. Jeżeli planuje się deponować większą liczbę stworków, to konto Premium jest niezbędne. Nie jest ono też aż tak bardzo drogie. Oczywiście, jest to kolejny sposób zarabiania na dojnej krowie, jaką są Pokemony, ale trudno się spodziewać, że będzie inaczej. Jeżeli chcecie zobaczyć resztę funkcjonalności, to koniecznie musicie zajrzeć na stronę Pokémon HOME. System pojawi się na rynku już w lutym 2020 roku.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.