Ponad dziewięć lat temu Google stworzyło usługę goo.gl, która z założenia miała pozwolić internautom na łatwiejsze tworzenie krótkich linków i mierzenie ich ruchu. Teraz firma poinformowała, że już niebawem zostania ona całkowicie zastąpiona przez stosunkowo nową platformę Firebase Dynamic Link, idealną dla twórców gier i aplikacji na Androida i iOSa. Zarejestrowani administratorzy będą mogli nadal z niej korzystać, aż do 30 marca 2019 roku. Dla tych niezarejestrowanych goo.gl zostanie całkowicie wyłączone już w przyszłym miesiącu.

Firma z Mountain View poinformowała, że użytkownicy nadal będą mogli sprawdzać i analizować statystyki linków, jednak z czasem wszystkie dane na ich temat zostaną przeniesione do Firebase Dynamic Links. Zapewniła również, że nigdy nie znikną one z internetu. Niestety nawet wierni „fani” goo.gl będą mogli cieszyć się z funkcjonalności usługi tylko przez najbliższy rok.

Google proponuje swoje nowe usługi

Google poleca swoją nową platformę Firebase Dynamic Links, która ma zaoferować użytkownikom znacznie więcej funkcjonalności. Tworzone za jej pomocą linki mogą prowadzić do różnych miejsc docelowych w zależności od typu urządzenia, z którego są dostępne. Narzędzie to bardzo chętnie wykorzystywane jest przez twórców aplikacji mobilnych oraz gier do zbierania statystyki na temat monetyzacji linków. Warto dodać, że już od 13 kwietnia anonimowi użytkownicy i ci, którzy nigdy wcześniej nie tworzyli krótkich linków, nie będą mogli używać już goo.gl.

Firebase Dynamic Links nie zastąpi usługi goo.gl

Warto pamiętać, że nowoczesna platforma Firebase Dynamic Links tworząca linki dynamiczne nie będzie idealnie nadawać się do tworzenia skróconych odnośników w klasycznej formie, nadal chętnie używanych przez właścicieli wielu portali internetowych. Samo Google sugeruje administratorom serwisów i blogów do korzystania z innych skracaczy, takich jak chociażby bit.ly, ow.ly czy is.gd.

Dlaczego zdecydowano się na zamknięcie goo.gl?

Zdaniem Google’a zmiany, które zaszły na przestrzeni ostatnich lat w internecie, sprawiły, że taka usługa, jak goo.gl nie jest po prostu już potrzebna. Pomimo stałych aktualizacji i dodawania do niej nowych funkcjonalności ponoć coraz mniej internautów korzysta z goo.gl, a coraz więcej wybiera właśnie Firebase Dynamic Links. Można więc podejrzewać, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy nowa usługa dostanie sporą aktualizację. Byłaby ona zbawienna dla mniej zaawansowanych użytkowników.

Źródło: Android Police