Przedstawiciel marki Jaguar Land Rover potwierdził, że od przyszłego roku wszystkie pojazdy Jaguar i Land Rover, które posiadają wbudowane systemy InControl Touch Pro lub Touch Pro Duo otrzymają pakiety CarPlay i Android Auto.  Pozwolą one na połączenie naszego smartfona z komputerem pokładowym.

Czym są funkcje CarPlay i Android Auto?

Te usługi mają przede wszystkim ułatwić nam połączenie naszego smartfona z komputerem pokładowym samochodu. Dzięki nim będziemy mogli swobodnie przenosić aplikacje takie jak Spotify, Google Maps, Whatsapp z naszego telefonu na ekran w aucie. Funkcja CarPlay przystosowana jest do pracy z systemem iOS. Oferuje wsparcie dla asystenta Siri, dzięki czemu możemy skupić się na trasie i wydawać odpowiednie polecenia głosem. Tak samo działa Android Auto, lecz jest to usługa przeznaczona dla użytkowników systemu Android, wspierana przez asystenta głosowego Google.

CarPlay i Android Auto – dostępne w nowych modelach, lecz nie za darmo

Zgodnie z wypowiedzią przedstawiciela spółki Jaguar Land Rover, w nowych pojazdach funkcja będzie opcjonalna. Jej cena może nas niestety trochę uderzyć po kieszeni – powinna wynosić około 280 dolarów amerykańskich za samo aktywowanie. Trzeba się będzie również liczyć z dodatkowymi kosztami subskrypcji.

Kiedy nowe funkcje pojawią się w samochodach?

Niestety nie wiadomo jeszcze dokładnie kiedy dane pakiety pojawią się w aktualizacjach. Przedstawiciel marki nie potrafił również podać daty wypuszczenia na rynek nowych modeli, które będą się synchronizować z CarPlay i Android Auto. Wiadomo jednak, że odbędzie się to w roku modelowym 2019. Póki co w Polsce funkcje nie wydają się aż tak atrakcyjne, szczególnie, że asystenci głosowi nie posiadają oficjalnego wsparcia dla naszego języka. Jednakże do tego czasu może się to jeszcze zmienić.

Jeśli kupujemy samochód „na dłużej” warto pomyśleć o możliwości połączenia go z CarPlay i Android Auto. W przyszłości ta funkcja będzie lepiej rozwinięta i  zapewni wsparcie jeszcze większej liczbie aplikacji. Najistotniejsze wydaje się to, że dzięki asystentowi głosowemu, będziemy mogli skupić się na bezpiecznej jeździe, zamiast „grzebać” w naszym smartfonie szukając odpowiedniej drogi, czy też zmieniając muzykę. Usługa CarPlay dostępna jest już w 400 modelach samochodów. Wygląda na to, że technologie integracji smartfona z samochodem wciąż będą się rozwijać.

Źródło: MacRumors