Dzisiaj coraz więcej dostawców internetowych inwestuje w infrastrukturę światłowodową, która zapewnia szybki i stabilny dostęp do internetu. Niestety czasami napotykają na swej drodze przeszkody, które nie pozwalają na doprowadzenie światłowodów do domów chętnych klientów. Taki problem istnieje właśnie w Górkach Śląskich, gdzie tamtejszy operator ma problem z… torami kolejowymi.

Mieszkańcy większych miast przyzwyczaili się już do tego, że dostęp do szerokopasmowego internetu jest czymś powszechnym. Na szczęście potrzebę korzystania z szybkiego internetu dostrzegają również mieszkańcy mniejszych miejscowości. Niestety czasami są pozbawieni tego “luksusu”. Taki problem mają właśnie mieszkańcy Górek Śląskich (około 1 tysiąca mieszkańców), gdzie z internetu światłowodowego mogą korzystać tylko osoby mieszkającej po prawej stronie torów kolejowych. Ci, którzy mieszkają po drugiej stronie torów, są na razie skazani na internet dostarczany w technice radiowej. Za taki stan rzeczy trudno jest winić lokalnego operatora (firma Leon), która chce podłączyć światłowód każdemu chętnemu mieszkańcowi Górek Śląskich.

Jak poprowadzić światłowód przez tory kolejowe?

Firma Leon poprowadziła już światłowody we wszystkich miejscowościach pomiędzy Rybnikiem, z Górkami Śląskimi. Teraz problem dotyczy przeprowadzenia kabla przez tory kolejowe. Na szczęście operator ma podpisaną umowę z firmą Orange, która posiada pod torami kanalizację kablową. Niestety pojawił się problem z dojściem do tej kanalizacji. Operacja ta wiąże się z przejściem przez prywatne nieruchomości, co z kolei wymaga uzyskania odpowiednich zgód od właścicieli działek. Na początku operator uzyskał zgodę z jednej strony torów, ale z drugiej już nie. Po długich rozmowach firma Leon uzyskała od właścicieli ustne zapewnienie. Jednak sukces zapewni dopiero podpisanie pisemnego porozumienia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wszyscy mieszkańcy Górek Śląskich powinni zostać podłączeni do internetu światłowodowego w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

[Aktualizacja] 1.05.2019

W powyższym opisie zaistniałej sytuacji zabrakło wzmianki o tym, że operator początkowo chciał przeprowadzić światłowód pod torami. Niestety kolej nie zgodziła się na takie rozwiązanie.

Źródło: Nowiny

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.