Dzisiejszy świat to wyścig technologii. Nic więc dziwnego, że na naszych oczach powstaje coraz więcej nowych urządzeń, technologii oraz rozwijającej się sztucznej inteligencji. Tym razem, swoją pracą pochwalić się mogą naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze, którzy stworzyli robota samodzielnie składającego krzesła z IKEA.

Powstał robot składający krzesła z IKEA

20 minut i 19 sekund – tyle dokładnie zajmuje operacja składania krzesła. Jest to czas, w którym zaprojektowany robot  szuka i zapisuje położenie elementów oraz planuje swoje przyszłe działania. Dzięki pomiarom, robot jest w stanie wykonać samą operację złożenia i skręcenia krzesła IKEA w 8 minut i 55 sekund. Wszystko za sprawą sztucznej inteligencji i kamery 3D którą wykorzystuje urządzenie. Czyż nie jest to imponujący wynik?

KRRiT dalej podtrzymuje plany cyfryzacji radia

radio FM

Choć ostatnio mało co słychać o cyfryzacji radia, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła, że podtrzymuje swoje zainteresowanie tą technologią oraz chęć finansowania radia cyfrowego DAB+ dla radia publicznego. KRRiT przyznało, że pracuje ono także nad nową strategią, która pozwoli na poszerzenie oferty i uruchomienie dodatkowych stacji radiowych. Dzięki temu, na rynku powinno pojawić się więcej rozgłośni komercyjnych o lokalnym charakterze. Ogłaszanie wolnych częstotliwości na lokalne, miejskie multipleksy w 34 miastach ma nastąpić w drugiej połowie tego roku. Cel jest blisko. Cyfryzacja radiofonii w Polsce to jeden z celów strategicznych KRRiT do 2022 roku. Dzięki przejęciu strategii radiowej na emisję DAB+, będzie możliwe wyłączenie sygnału analogowego, tak jak w przypadku telewizji.

Microsoft Translator działa w trybie offline

Już od jakiegoś czasu na istnieje na rynku Microsoft Translator. W ciągu ostatnich miesięcy zdobył on naprawdę dużą popularność. Wszystko za sprawą pakietów offline dostępnych dla aplikacji. Aplikacja ta została pobrana już ponad 5 milionów razy (licząc tylko urządzenia Android) i była ona pomocna dla osób w podróży do innych krajów. Dzięki najnowszemu rozwiązaniu, będziemy mogli śmiało wyjechać do obcych krajów bez obawy o to, że nie znamy języka. Proces ten, jaki pokonała aplikacja nie był jednak tak łatwy. Była to część strategii firmy Microsoft dotyczącej przetwarzania, która polega na udostępnieniu informacji jak najbliżej użytkownika. Możliwość korzystania z translacji wspomaganych przez A.I. w trybie offline była żmudnym procesem. Zaczęła się ona pod koniec zeszłego roku na telefonach z chipsetami z wyższej półki. Teraz, dzięki udoskonaleniom oraz zmniejszeniu rozmiarów pakietów, użytkownicy będą mogli korzystać z tej funkcji praktycznie na każdym urządzeniu. Aktualnie dostępne pakiety językowe w wersji offline obejmują: arabski, chiński, francuski, niemiecki, włoski, japoński, koreański, portugalski, rosyjski, hiszpański i tajski. Jeśli dużo podróżujesz lub czasami potrzebujesz pokonać barierę językową, polecamy aplikację. Funkcja offline dostępna jest na systemy IOS, Android i Amazon Fire.

Facebook szykuje się do rozwoju swoich własnych procesorów zorientowanych na AI

facebook, modeacja, wyciek, dokuementy

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że Facebook chce rozwijać swoje własne procesory programistyczne. Pomimo dużego zainteresowania Facebooka usługami mediów społecznościowych, firma zaczęła ostatnio działać na niektórych rynkach sprzętowych poprzez partnerstwo na rynku smartfonów,a także ostatnio, poprzez ich oddział Oculus VR. Patrząc jednak na oferty pracy, wystawione przez zespół Facebook, wydaje się, że przygotowują się do wejścia na zupełnie inne terytorium, system-on-chips lub SoC. W rozpisce wyraźnie widnieje wpis o planowanych pracach nad procesorami, które będą ukierunkowane na uruchomienie określonego oprogramowania lub aplikacji oraz oprogramowania układowego i sterowników. Tak samo, w wpisie istnieje pozycja o możliwości stosowania w produktach sztucznej inteligencji. Niemniej jednak firma nie precyzuje żadnych szczegółów.

iOS i Mac OS pozostaną osobnymi systemami

Apple Tim Cook

Pod koniec zeszłego roku Bloomberg rozpowszechnił newsa mówiący, że Apple połączy systemy iOS i Mac OS, aby programiści byli w stanie stworzyć jedną wersję aplikacji, która działałaby na iPhone’ach, iPadach i komputerach Mac. Aplikacja mogłaby być uruchamiana na urządzeniu z ekranem dotykowym lub na komputerze za pomocą myszy i klawiatury. Opcja miała być dostępna dla klientów Apple już na początku tego roku. Oczywiście, jak zapewne domyślacie się, Apple nigdy nie wdrożyło tej strategii. Dyrektor Apple Tim Cook wyjaśnił powody, dla których Apple utrzymuje osobno system operacyjny iOS i Mac OS w wywiadzie opublikowanym w czwartkowy Sydney Morning Herald. Cook powiedział, że oba systemy operacyjne są “niesamowite”, ponieważ Apple pchnął ich do robienia rzeczy, które teraz działają dobrze. Połączenie tych dwóch systemów sprawi, że Apple, w słowach prezesa, “wymyśliłby kompromisy i niepotrzebne uogólnienia”.

To już jest koniec, Microsoft sprzedał wszystkie smartfony z Windows Phone, nowych nie będzie

W ubiegłym roku firma Microsoft ostatecznie potwierdziła, że ​​system Windows Phone umarł, lecz nawet po tym czasie udało mu się sprzedać kilka dodatkowych modeli za pośrednictwem oficjalnego sklepu internetowego. Niestety, na tym się skończyło. Dzisiaj w sklepie Microsoft Store jest nie ma telefonów z systemem Windows Phone i z góry można założyć, że firma nie uzupełni swoich zapasów. Jest to kolejna dobra okazja do pożegnania się z eksperymentem Windows Phone firmy Microsoft.

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.