Targi MWC 2018 dostarczyły nam wiele informacji nie tylko na temat nowych smartfonów, ale również sieci 5G i innych nowych rozwiązań z dziedziny telekomunikacji. Temat już się trochę przesycił, więc powoli wracamy do codzienności, w której niestety dominuje plaga fake news’ów.

Fake news na Twittrze rozpowszechniają się 6 razy szybciej niż prawdziwe informacje

Fałszywe informacje, czyli właśnie fake news, są zmorą współczesnego Internetu. Łatwość dostępu do informacji oraz zasięg mediów społecznościowych sprawiają, że plotki zaczynają żyć swoim życiem i często wypierają prawdziwe i rzetelne informacje. Naukowcy z Instytutu Technologii w Massachusetts przeanalizowali 126 tysięcy wiadomości, które zostały umieszczone na Twitterze w przeciągu ostatnich 12 lat, czyli od powstania portalu w 2006 roku. Okazało się, że fake news uzyskują zasięg 1500 osób aż 6 razy szybciej, niż prawdziwe informacje. Największy problem stanowi to, że za rozpowszechnianie fałszywych informacji odpowiadają nie boty, a prawdziwi użytkownicy. Ludzie chętniej udostępniają informacje, które są dla nich nowe, kontrowersyjne, wywołujące niesmak czy też zdziwienie.

Android P w wersji Developer Preview dostępny do pobrania

Android P Wi-Fi RTT

Google udostępniło już pierwszą wersję Androida P, która przeznaczona jest głównie dla deweloperów tworzących aplikacje mobilne. Dzięki temu poznaliśmy nowe funkcje, które trafią do większej ilości osób pod koniec bieżącego roku. Jedną z nich jest obsługa standardu Wi-Fi RTT (Round-Trip-Time), który służy do wyznaczania lokalizacji użytkownika wewnątrz budynków na podstawie pomiaru czasu propagacji sygnału radiowego od przynajmniej 3 routerów Wi-Fi. Kolejną zmianą jest natywna obsługa ekranów ze wcięciami, które mogą się okazać dość popularnym rozwiązaniem w tegorocznych smartfonach.

Kolejna firma twierdzi, że potrafi złamać zabezpieczenia iOS 11

Grayshift iOS 11

Coraz więcej firm zaczyna oferować narzędzia, które są w stanie złamać zabezpieczenia najnowszego systemu operacyjnego Apple i tym samym uzyskać dostęp do zablokowanego iPhone’a. Pierwszą firmą, która przyznała się do stworzenia narzędzia potrafiącego odblokować iPhone’a z iOS 11 jest izraelski Cellebrite. Natomiast teraz nikomu nieznany amerykański startup Grayshift zaczął sprzedawać podobne rozwiązanie. Złamanie zabezpieczeń w iOS 11 wymaga fizycznego kontaktu z urządzeniem, więc posiadacze iPhone’ów nie powinni obawiać się o swoje dane. Pracownicy firm najprawdopodobniej znaleźli sposób na ominięcie tzw. „bezpiecznej enklawy”.

Google prezentuje 72 kubitowy procesor kwantowy

Bristlecone Google

Google dołączyło właśnie do grona gigantów pracujących nad praktycznym zastosowaniem obliczeń kwantowych w rozwiązywaniu rzeczywistych problemów. Nad takimi zagadnieniami, oprócz Google, pracuje również IBM, Intel oraz Microsoft. Naukowcy z Mountain View wzięli ostatnio udział w corocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego (American Physical Society) w Los Angele, gdzie zaprezentowali procesor kwantowy Bristlecone. Składa się on z 72 kubitów, przy czym jest to konstrukcja oparta na opracowanej wcześniej 9-kubitowej macierzy liniowej. Teraz największym wyzwaniem jest zmniejszenie poziomu błędów odczytu stanów kwantowych. Obecnie uważa się, że do zyskania przewagi nad klasycznymi superkomputerami wystarczy procesor złożony z 49 kubitów z poziomem błędów na dwukubitowych bramkach mniejszym niż 0,5%. Jak na razie nikomu nie udało się uzyskać takiego wyniku.

Intel zmierza z 5G na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020

Intel 5G

Nad technologią 5G pracują nie tylko operatorzy oraz producenci stacji bazowej. Nowa generacja sieci komórkowych nie może istnieć bez urządzeń oraz aplikacji, które by z niej korzystały. Dlatego właśnie Intel wspólnie z japońskim operatorem NTT DoCoMo planuje zaprezentować nam możliwości sieci 5G podczas XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich, które w 2020 roku odbędą się w Tokio. Nowa technologia ma pozwolić na streaming 360° obrazu 8K, co ma pozwolić kibicom na obserwowanie igrzysk z punktu widzenia atlety. Oprócz tego Intel zaprezentuje system rozpoznawania twarzy, który zwiększy bezpieczeństwo imprezy. Możemy spodziewać się również aplikacji związanych z samochodami cały czas podłączonymi do sieci.

Użytkownicy Windows Phone 8.1 nie mogli instalować aplikacji

Posiadacze starszych Lumii z Windowsem Phone 8.1 przeżyli chwilę grozy, kiedy okazało się, że nie mogą zainstalować żadnej aplikacji za pomocą sklepu Microsoftu. Dużo osób przestraszyło się, że firma z Redmond bez żadnego ostrzeżenia zaprzestała jakiegokolwiek wsparcia dla starszego systemu operacyjnego. Na szczęście okazało się, że błąd 80070020 pojawiał się w związku z nieważnym certyfikat SSL na serwerze Microsoftu. Problem został już naprawiony. Jednak pomimo tego posiadacze starszych telefonów z Windowsem Phone powinni rozważyć przesiadkę na nowsze urządzenie zez wspieranym systemem operacyjnym.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.