Ostatni tydzień minął pod hasłem afery Apple związanej z obniżaniem wydajności smartfonów ze starszymi bateriami. Temat ten zdominował wszystkie serwisy informacyjne poświęcone nowym technologiom. Jednak oprócz tego mieliśmy do czynienia z kilkoma ciekawymi wydarzeniami. Poniżej zamieszczamy krótki przegląd nowinek, które wydarzyły się w poprzednim tygodniu.

Apple oraz Samsung dominują pośród urządzeń aktywowanych przez święta

Flurry Apple Samsung

Firma Flurry przeanalizowała jakie urządzenia mobilne były aktywowane w okresie przedświątecznym, który jest niezwykle ważny dla producentów smartfonów. Analiza dotyczy całego tygodnia poprzedzającego Boże Narodzenie, czyli od 19 do 25 grudnia. Bez większych niespodzianek, zestawienie to zdominowali dwaj najwięksi producenci smartfonów na świecie, czyli Apple (44%) oraz Samsung (26%). Najpopularniejszym smartfonem wśród produktów z nadgryzionym jabłkiem okazał się iPhone 7 (15,1%), a kolejny był iPhone 6 (14,9%). Tegoroczny iPhone X (14,7%) zajął trzecie miejsce. Osoby zainteresowane szczegółowymi informacjami mogą zapoznać się z pełną treścią raportu.

LG nie wyprodukowało wyświetlaczy OLED dla iPhone X

iPhone X OLED

Przy spekulacjach na temat pojawienia się ekranów OLED w smartfonach Apple wiele mówiono o tym, że ich produkcją zajmie się LG. Jednak okazało się, że w przypadku iPhone X, czyli aktualnie jedynego iPhone’a z ekranem OLED, wszystkie wyświetlacze pochodzą od Samsunga. Jednak nie oznacza to, że Apple rezygnuje ze współpracy z LG. OLED-y od LG pojawią się w przyszłorocznych iPhone’ach. Oprócz nich Koreańczycy dostarczą dla Apple akumulatory.

Chiński regulator podejrzewa zmowę cenową na rynku pamięci DRAM i NAND

DRAM NAND

Kości pamięci są jednymi z najważniejszych komponentów używanych do produkcji smartfonów. W ciągu ostatnich 18 miesięcy znacznie podrożały moduły pamięci pochodzące z Chin, a ich producenci notują świetne wyniki finansowe. Dlatego organizacja NDRC (National Development and Reform Commission’s Pricing Supervision Department) ma zamiar sprawdzić, czy przypadkiem nie mamy tutaj do czynienia ze zmową cenową. Domniemany problem umyślnego ograniczenia podaży odbija się bezpośrednio na producentach smartfonów, co z kolei prowadzi do podrożenia smartfonów. Jak do tej pory organizacja NDRC w związku z prowadzoną sprawą skontaktowała się z Samsungiem oraz SK Hynix. Jednak oba podmioty nie komentują zaistniałej sytuacji. Aktualnie sprawa jest na zbyt wczesnym etapie, żeby mówić o złamaniu prawa czy nawet nietycznym zachowaniu producentów.

Aktualizacja Fall Creators Update zainstalowana jest na ponad połowie komputerów z Windows 10

Windows 10

Microsoft zawsze miał problem z tym, że użytkownicy jego systemów operacyjnych nie byli skłonni do instalowania aktualizacji. Na szczęście, sytuacja ta uległa znacznej poprawie. Dane firmy AdDuplex pokazują, że aktualizacja ostatnia duża aktualizacja Windowsa 10, jaką jest Fall Creators Update, potrzebowała 2 miesiące, żeby przekroczyć próg 50%. Wynik ten jest lepszy niż w przypadku poprzedniej aktualizacji. Jednak najkrótszym czasem adaptacji może pochwalić się Anniversary Update, która w podobnym czasie została zainstalowana na ponad 77% maszyn z Windows 10.

W marcu może pojawić się Nokia 1 z Androidem Go

Nokia 1

Android Go jest dość świeżą inicjatywą Google, które polega na przygotowaniu lekkiej wersji Androida (obecnie w wersji Oreo), która będzie się sprawdzać na smartfonach z najniższej półki. Projekt ten na celu popularyzację Androida w krajach rozwijających się. Wielu producentów zapowiedziało wsparcie dla tego przedsięwzięcia. Nokia 1, która ma posiadać na pokładzie Androida Go, posiada jedynie 1 GB pamięci RAM oraz 8 GB pamięci wewnętrznej, którą będzie można rozszerzyć za pomocą karty microSD. Ekran ma pracować w rozdzielczości HD 720p, a cena urządzenia wyniesie 80 euro, czyli około 340 zł.

Kod źródłowy systemu Apple Lisa OS będzie dostępny publicznie

Apple Lisa

Już niedługo fani twórczości programistycznej Apple będą mogli zapoznać się z kodem źródłowym systemu operacyjnego Lisa OS. Był to pierwszy system operacyjny Apple posiadający interfejs graficzny. Co prawda komputer Lisa okazał się finansową porażką ze względu na zbyt wysoką cenę, jednak ma duże znaczenie historyczne. Kod źródłowy 35 letniego systemu operacyjnego został użyty program Disc Image Chef. Jednak zostanie on upubliczniony dopiero po zatwierdzeniu przez Apple. Za całą akcję odpowiada Muzeum Historii Komputerów w Kalifornii.

Tim Cook dostał ogromną premię za dobre wyniki finansowe Apple

Tim Cook

Pomimo problemów z produkcją iPhone X, Apple w 2017 roku uzyskało bardzo dobre wyniki finansowe. Były one lepsze niż planowano, za co właśnie Tim Cook oraz inni członkowie rady menedżerskiej najwyższego szczebla firmy zostali nagrodzeni wysoką premią. Według oficjalnych dokumentów przesłanych do Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Tim Cook otrzymał 12,8 miliona dolarów, czyli 47% więcej, niż rok temu. Za sukces finansowy w głównej mierze odpowiada, krytykowany za likwidację złącza audio mini jack, zeszłoroczny flagowiec iPhone 7.

Wirus kopiący kryptowaluty rozprzestrzeniał się za pomocą Messengera

digmine

Wirus Digmine, odkryty przez firmę Trend Micro, rozsyła się za pomocą komunikatora Facebook Messenger i imituje materiał wideo. Jednak w rzeczywistości pobierany jest skrypt, który łączy się z serwerem kontrolowanym przez cyberprzestępców. Aktualna wersja wirusa instaluje rozszerzenia w Chrome, które służą do kopania kryptowalut oraz wysyłania linków za pomocą Messengera. Dlatego też link do szkodliwego skryptu możecie dostać od nieświadomych niczego znajomych. Facebook został poinformowany o zagrożeniu i zablokował możliwość wysyłania szkodliwych linków, jednak zawsze mogą pojawić się nowe, które ominą blokady serwisu.

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.