Raz na jakiś czas Rzecznicy Prasowi naszych rodzimych operatorów dzielą się ciekawymi statystykami na temat ruchu, jaki jest przesyłany przez ich sieci. Oczywiście same liczby za dużo nie mówią, ale ich odniesienie do danych zeszłorocznych jest już interesujące. I tak właśnie Wojciech Jabczyński (Rzecznik Prasowy Orange Polska) zdradził, ile to danych mobilnych zostało przesłanych podczas Świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra oraz Nowego Roku. Trzeba przyznać, że w tym roku Polacy byli dużo bardziej aktywni, niż poprzednio.

Święta oraz Sylwester zawsze były w Polsce okresem wzmożonego ruchu w sieciach komórkowych. Przy czym dla systemu 2G GSM, a później 3G UMTS, najbardziej zabójczy był Sylwester, kiedy to dużo osób w tym samym czasie przekazywało sobie życzenia noworoczne. Jednak z biegiem lat problem ten został w dużej mierze wyeliminowany. Wynika to zarówno z rozwoju samych sieci, jak i zmiany przyzwyczajeń użytkowników. Aktualnie dominującą usługą w sieciach komórkowych jest przesył danych. Natomiast życzenia świąteczne oraz noworoczne coraz częściej wysyłamy za pomocą komunikatorów, które nie ograniczają nas do samego tekstu, a pozwalają również przesłać krótkie nagranie wideo. Dlatego wyniki odnotowane przez Orange nie powinny nikogo dziwić.

Od 24 do 26 grudnia 2017 roku, klienci sieci Orange przesłali 4,79 PB (czyli 4 790 TB) danych.

Jest to wzrost o 82% w odniesieniu do tego samego okresu z 2016 roku. Natomiast w Sylwestra oraz Nowy Rok, przez sieć mobilną Orange przesłano 3,29 PD danych. W tym przypadku mamy do czynienia z 80% wzrostem w porównaniu z poprzednim rokiem. Cieszy również to, że 81% całego ruchu przechodziło przez sieć 4G LTE. Kolejnym pozytywnym akcentem jest wzrost ilości przesyłanych MMS-ów kosztem SMS-ów. Jednak tutaj operator nie pochwalił się konkretnymi liczbami. Przy okazji warto zapoznać się z infografiką podsumowującą rok 2017.

Orange 2017 infografika
Źródło www.biuroprasowe.orange.pl

Źródło: Orange

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.