Tauron znany jest jako jeden z największych podmiotów działających w branży energetycznej. Jednak oprócz tego firma posiada również rozległą infrastrukturę światłowodową. Aktualnie przedsiębiorstwo modernizuje sieć DWDM, co zwiększy jej przepustowość o dodatkowe 1,4 Tbit/s.

Sieć DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing) jest technologią optyczną, która polega na przesyłaniu jednym włóknem światłowodowym fal o różnej długości. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie przepustowości zainstalowanych wcześniej światłowodów. Rozwiązania te są obecnie stosowane w sieciach szkieletowych, które zapewniają m.in. łączność pomiędzy punktami wymiany ruchu. Tauron realizuje obecnie inwestycję na terenie południowej Polski, która swoim zasięgiem obejmuje ponad 100 000 gospodarstw domowych przyłączanych do sieci telekomunikacyjnej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Tauron sieć światłowodowa DWDM

Tauron angażuje się w rozwój sieci światłowodowych w Polsce

Uczestnictwo w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa pozwala na likwidację wykluczenia cyfrowego i tzw. białych plam. Są to miejsca, w których nie ma dostępu do Internetu lub też jego jakość nie pozwala na efektywne użytkowanie. Oczywiście dla większości z nas liczy się doprowadzenie światłowodu do samego mieszkania. Jednak inwestycje prowadzone na odcinku tzw. ostatniej mili nic by nam nie dały, gdyby operatorzy telekomunikacyjni nie mogli korzystać z wydajnej sieci szkieletowej.

“TAURON jest kluczowym podmiotem w branży energetycznej, zapewniającym dostawy energii elektrycznej dla ponad 5,5 mln klientów. Wykorzystując naszą infrastrukturę chcemy również poszerzać zasięg Polski cyfrowej. Poprzez rozbudowę sieci technologii optycznej to właśnie się dzieje”. – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia

Modernizacja sieci DWDM, którą realizuje Tauron, sprowadza się do:

  • uruchomienia dziewięciu nowych węzłów z rodziny Nokia PSS 1830,
  • rozszerzenia zasięgu geograficznego poprzez dołączenie nowych ringów i lokalizacji,
  • wdrożenia redundantnych, tj. dwóch niezależnych dróg, połączeń dla zwiększenia bezpieczeństwa usług Data Center i Punktów Wymiany Ruchu.

Po rozbudowie sieć będzie składać się z 33 węzłów i będzie wykorzystywać ok. 2100 km światłowodów. Inwestycja rozbudowy sieci DWDM zakończy się do końca II kwartału 2020. Wykonawcą jest spółka Excelter, partner firmy Nokia.

Źródło: Tauron

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.