AnTuTu to zdecydowanie najbardziej popularny ranking telefonów według wydajności. Ostatnio w ich bazie danych pojawiły się tajemnicze informacje co do nowego smartfona. Jest to nieznany model Sony, którego numer identyfikacyjny to i8134. Zaskakuje przede wszystkim rewelacyjna wydajność, znacznie większa od tej oferowanej przez inne telefony z Androidem. Prawdopodobnie chodzi więc o Xperie XZ4.

Tajemniczy smartfon od Sony – Xperia XZ4?

Wygląda na to, że testowanym telefonem jest flagowiec Sony na rok 2019 – Xperia XZ4. Ten model będzie korzystać z procesora Qualcomm Snapdragon 855, który oferuje znacznie większą wydajność od Snapdragona 845, a wygląda na to, że spokojnie poradzi sobie z „topowymi” propozycjami konkurencji – Kirinem 980, oraz Apple A12 Bionic. Sony testuje teraz optymalizacje nowego układu z pozostałymi komponentami. Wynik jest zadowalający, wynosi aż 395721 punktów, ale co oznacza to tak w praktyce?

Co w praktyce oznacza rezultat 395721?

Jeśli tego typu telefon zadebiutowałby na rynku w dniu dzisiejszym, byłby to zdecydowanie najszybszy smartfon ze wszystkich. Aktualny lider wśród urządzeń z Androidem to Huawei Mate 20 Pro, jego rezultat w rankingu AnTuTu wyniósł 305437 punktów. Potencjalna Xperia XZ4 wyprzedza nawet iPhona XS – najszybszy telefon na rynku. Jego zdolności obliczeniowe, graficzne i wydajność procesora są na bardzo wysokim poziomie. Ale spokojnie – czas ostudzić emocje.

Czy Xperia XZ4 będzie rewolucją?

Niestety, należy zdecydowanie ostudzić entuzjazm. Po pierwsze, rzadko kiedy rezultaty z początkowych przecieków znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Przeważnie ostateczne wartości są nieco (a nawet znacznie!) niższe od tych przewidywanych. Dodatkowo, w rankingu AnTuTu znajdują się modele z roku 2018, w szczególności mowa tu o flagowcach. Propozycje na rok 2019 dopiero nadchodzą, niewykluczone, że na tle dziesiątek modeli Samsunga, Huawei, Xiaomi, Oppo i innych topowych marek, XZ4 nie będzie się niczym wyróżniać.

Ale, ale – może jednak?

Sony ma dosyć spory problem, jeśli chodzi o rynek smartfonów. Ich modele nie mają znacznego udziału rynkowego, konkurencja znacznie szybciej wdraża innowacje, przy nieco lepszej polityce cenowej. Najwydajniejszy model na rynku byłby doskonałym „kontratakiem” marketingowym. Pytanie tylko, czy Sony jest do tego zdolne. Raczej nie, ale niewątpliwie warto „mieć na oku” Xperię XZ4 z Qualcomm Snapdragonem 855.

Źródło: GSMArena