T-Mobile oprócz usług telekomunikacyjnych dostarcza również usługi data center. Operator realizuje je za pomocą sieci łączącej centra danych zlokalizowane w różnych miastach na terenie całego kraju. Ich łączna pojemność wynosi 21000 m2 . Niedługo dołączy do nich nowe centrum w Warszawie o powierzchni 4400 m2.

Magentowy operator w ramach swojej długofalowej strategii rozwija posiadane centra przetwarzania danych. T-Mobile cały czas inwestuje w posiadane obiekty i wprowadza w nich nowe rozwiązania technologicznie. W ciągu ostatnich dwóch lat firma rozbudowała centra zlokalizowane we Wrocławiu i Krakowie. Oprócz tego na Dolnych Śląsku pojawiła się usługa Biura Zapasowego. Jedną z kluczowych cech posiadanej sieci punktów data center jest decentralizacja świadczonych usług. Operator stawia również na bezpieczeństwo. Dlatego oferuje swoim klientom usługi pomagające w ochronie przed cyberatakami. Należą do nich: zarządzany Firewall i WAF, ochrona antyDDoS i całodobowy monitoring przez T‑Mobile Security Operations Center.

Centra danych T-Mobile połączone są poprzez Data Center Network Fabric w technologii VxLAN

Operator posiada kilkanaście centrów danych o łącznej powierzchni 21000 m2 . Przy czym najbardziej rozwijane są komercyjne obiekty z Piaseczna, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Z kolei nowy warszawski obiekt o powierzchni 4400 m2 ma być wyposażony w najnowsze systemy bezpieczeństwa fizycznego i technologicznego. T-Mobile stawia tutaj na:

  • redundancję łączy telekomunikacyjnej,
  • systemy zabezpieczeń dostępu do obiektu (czytniki twarzy, odcisku palca czy źrenicy oka),
  • odporność ogniową drzwi i ścian,
  • bezpieczne systemy zasilania,
  • wysokiej klasy systemy chłodzenia,
  • efektywną energetycznie infrastrukturę.

Projektowana efektywność obiektu PUE określana jest na poziomie 1.3. Prace budowlane wystartują w drugim kwartale 2020 roku.

Źródło: T-Mobile

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.