Na zimę szykują się nie tylko drogowcy, ale również operatorzy sieci komórkowych. W przypadku Orange przekłada się to na działania poprawiające zasięg, wydajność oraz jakość sieci w górskich miejscowościach turystycznych.

Sieci komórkowe muszą dostosowywać się do zmiennych w trakcie roku zachowań użytkowników. W przypadku Polski oznacza to dla operatorów konieczność inwestycji w najbardziej popularnych miejscowościach turystycznych. Przed okresem letnim są do miejscowości nadmorskie. Natomiast przed zimą analogiczne działania toczą się w miejscowościach górskich. W tym roku oprócz standardowego zwiększenia pojemności Orange decydowało się na wzmocnienie monitoringu wybranych stacji bazowych. Operator w ramach “Akcji Zima” będzie z najwyższym priorytetem obserwował zachowanie 60 stacji bazowych, które są intensywnie używane przez turystów.

“Akcja Zima” w Orange ma zapewnić wysoką jakość usług tam, gdzie są one najbardziej potrzebne

Operator objął specjalnym monitoringiem te stacje bazowe, które były najmocniej używane podczas poprzedniego sezonu. “Akcja Zima” trwa od 20 grudnia tego roku do końca ferii zimowych (23 lutego 2020). Obejmuje ono 60 stacji bazowych z 42 miejscowości turystycznych. Są to m.in. Szczyrk, Bukowina Tatrzańska, Jelenia Góra, Murzasichle, Niedzica, Rabka Zdrój oraz Karpacz. Najwięcej specjalnie monitorowanych stacji bazowych znajduje się w Zakopanem, gdzie operator podczas testów 5G osiągnął prędkość pobierania danych na poziomie 1,5 Gbit/s.

Oprócz tego Orange zainwestowało również w zwiększenie pojemności sieci. Od kwietnia tego roku operator rozbudował 156 stacji bazowych w rejonach górskich.

Źródło: Orange

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.