Inteligentne miasta nie są tylko wizją futurystów, ale powoli stają się rzeczywistością. Dodatkowo nowoczesne rozwiązania przynoszą wymierne korzyści w postaci oszczędności. T-Mobile ma w swoim portfolio rozwiązania Smart City, które powoli zaczynają pojawiać się w Polsce. Pilotażowo z oferty tej korzystają władze Nysy i Pionek. Samorządy już widzą korzyści.

 

T-Mobile Polska korzysta tutaj z międzynarodowego doświadczenia, które zostało zdobyte przy wdrażaniu Smart City w miastach innych krajów przez zagraniczne oddziały grupy. Rozwiązania te stosowane są nie tylko przez samorządy, ale również przez rządową administrację oraz przedsiębiorców. Mowa tutaj o rozwiązaniach, które obejmują system zarządzenia rowerami miejskimi, telemedycynę, inteligentny transport publiczny, inteligentne parkowanie, cyfrowe drzewo, zarządzane Wi-Fi, inteligentne oświetlenie uliczne, telemetrie automatów sprzedażowych oraz nadzór wideo. Co prawda podobne rozwiązania działają już w niektórych miastach, ale są to systemy obejmujące tylko jeden z wymienionych aspektów.

Pierwszymi miastami korzystającymi z Smart City w wydaniu T-Mobile są Nysa oraz Pionki.

W obu przypadkach inwestycję rozpoczęto od modernizacji oświetlenia miejskiego. Wymiana tradycyjnych żarówek sodowych na oświetlenie LED przynosi nie tylko oszczędności w postaci mniejszego zużycia energii elektrycznej. Dochodzi tutaj jeszcze możliwość regulacji mocy każdej z latarni. Dodatkowo każdy punkt świetlny jest podłączony do sieci transmisji danych, więc może stać się hotspotem Wi-Fi, bądź punktem dodatkowymi czujnikami, czy też kamerami systemu monitoringu miasta. Nysa postawiła tutaj na instalację stacji kontroli powietrza. Natomiast w Pionkach powstał system inteligentnego systemu monitoringu wideo, który automatycznie wykrywa kolizje drogowe, bójki czy też zasłabnięcie przechodnia. Możliwa jest również instalacja punktów dostępu do miejskiej sieci Wi-Fi.

Instalacja systemów Smart City może być dofinansowywana z funduszy unijnych. T-Mobile oferuje swoje rozwiązania w formule “as-a-service”, czyli w formie stałej opłaty abonamentowej. Przewiduje ona nie tylko instalację systemu, ale również jego obsługę i serwisowanie. Taka forma jest korzystna dla miast, ponieważ nie obciąża budżetu miejskiego wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Czy Smart City od T-Mobile przyjmie się również w innych miastach? Tego nie wiemy, ale pierwsze sukcesy w Nysie oraz Pionkach na pewno zaowocują kolejnymi inwestycjami.

Źródło: T-Mobile

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.