Nikt nie lubi awarii dostępu do Internetu. Przy czym dość często przyczyną przerwy w świadczeniu usług są uszkodzenia medium, z którego korzystamy. Okazuje się, że w przypadku Orange przyczyna około 20% wszystkich uszkodzeń występujących w sieci światłowodowej są… gryzonie. Niestety szczury upodobały sobie mikrorurki i mikrokable o przekroju 5-6 mm.

Sezon letni jest dość kłopotliwy w kwestii awarii dostępu do Internetu. Częstsze występowanie usterek wynika m.in. z burz, które uszkadzają urządzenia telekomunikacyjne. Oprócz tego serwery borykają się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na transfer danych. Jednak w tym roku operatorzy zdali już egzamin z reagowania na takie sytuacje, ponieważ musieli poradzić sobie z sytuacją wynikającą z pandemii koronawirusa. To jednak nie wszystko. Niestety najbardziej dotkliwe awarie Internetu wynikają z uszkodzeń mechanicznych miedzianych kabli i światłowodów. Czasami nastąpi to podczas remontu drogi czy innych prac z udziałem koparki, a w innych przypadkach winnymi uszkodzenia są gryzonie. Liczby pokazują, że skala tego problemu jest dość istotna.

Gryzonie odpowiadają za 20% uszkodzeń sieci światłowodowej Orange

Na szczęście operator dysponuje kilkoma środkami, które pozwalają na minimalizację ryzyka w postaci przegryzienia światłowodu. Pomocna okazuje się w tym przypadku mapa pokazująca największe skupiska gryzoni w Polsce. Dzięki temu Orange wie, gdzie musi stosować dodatkowe zabezpieczenia.

mapa skupisk gryzoni

Dodatkowo operator bazuje również na własnym doświadczeniu. Tam, gdzie wystąpiły problemy z gryzoniami, Orange stosuje kabel od razu wzmocniony stalową taśmą antygryzoniową. Oprócz tego kable są umieszczanie w tzw. kanalizacji wtórnej z rur HDPE. Dla nowych odcinków kanalizacji sieci światłowodowych stosuje się również rozwiązania oparte na mikrokanalizacji doziemnej. Jeśli warunki na to pozwalają, operator stosuje również trutki na gryzonie i eliminuje zbędne otwory i szczeliny, żeby utrudnić poruszanie się gryzoni. Oprócz tego technicy Orange uszczelniają przepusty i rury oraz dokładnie sprzątają pomieszczenia ze śmieci, ziemi i odpadów.

Warto dodać, że jeżeli światłowód przebiega przez prywatną posesję, to obowiązek zwalczania gryzoni spoczywa na właścicielach. Tutaj Orange apeluje o współpracę i zaznacza, że w wielu przypadkach wystarczy zwykłe zgłaszanie, kiedy pojawią się gryzonie.

Źródło: Orange

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.