Stan epidemiologiczny oraz powiązane z nim restrykcje przyczyniły się w marcu do spowolnienia Internetu mobilnego w Polsce. Początkowo specjaliści przypuszczali, że sytuacja ta utrzyma się przez cały kwiecień. Jednak wyniki testów wykonanych przez użytkowników platformy pomiarowej SpeedTest.pl pokazują, że sytuacja wraca do normalności, tj. stanu sprzed pandemii COVID-19 ogłoszonej w połowie marca tego roku.

W kwietniu 2020 roku użytkownicy platformy pomiarowej SpeedTest.pl wykonali 4,79 miliona testów (3,97 mln pomiarów wykonano za pomocą aplikacji webowej, a ponad 822 tys. w aplikacjach mobilnych). Dane te dotyczą użytkowników z Polski. W skali całego świata w naszych aplikacjach wykonano 9,68 miliona testów (4,13 mln za pomocą aplikacji mobilnych).

SpeedTest testy

Sprawdź: Prędkość Internetu i jakość sygnału w Twojej miejscowości

INEA najszybszym operatorem w rankingu ogólnym

SpeedTest ranking ogólny kwiecień 2020

Ranking ogólny powstaje na podstawie testów wykonanych za pomocą aplikacji web. Z pomiarów wykonanych w kwietniu wynika, że średnia prędkość Internetu w Polsce dla łączy stacjonarnych wyniosła 73,34 Mbit/s.

Klienci trzech najszybszych dostawców Internetu pobierali dane ze średnią prędkością powyżej 115 Mbit/s. Najszybszy dostęp do Internetu mają klienci wielkopolskiego operatora INEA (wynik powyżej 135 Mbit/s). Z kolei drugie miejsce należy do sieci UPC, której klienci pobierali dane ze średnią prędkością około 130 Mbit/s. Trzecie miejsce z wynikiem około 116 Mbit/s należy do operatora Toya. Poza podium znajduje się Vectra z wynikiem 98 Mbit/s.

T-Mobile utrzymuje pierwsze miejsce wśród dostawców Internetu mobilnego 3G/LTE

SpeedTest ranking mobilni kwiecień 2020

Ranking 3G/LTE przygotowywany jest na podstawie wyników testów wykonanych przez użytkowników naszych aplikacji mobilnych. W kwietniu średnia prędkość pobierania danych w polskich sieciach mobilnych wyniosła 21,29 Mbit/s. Najszybszy Internet mobilny dostarcza T-Mobile (24,26 Mbit/s). Kolejne miejsca w zestawieniu należą do: Orange (23,67 Mbit/s), Play (20,18 Mbit/s) i Plusa (17,80 Mbit/s). Warto tutaj dodać, że w przypadku T-Mobile i Orange średnie prędkości pobierania danych są już zbliżone do tych, które obserwowaliśmy w pierwszych dwóch miesiącach tego roku. Z kolei w przypadku Play i Plusa użytkownicy pobierali dane z prędkościami zbliżonymi do wyników marcowych.

Wpływ stanu zagrożenia epidemicznego na Internet mobilny w Polsce

Od 14 marca do odwołania, na terenie Polski obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego związany z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Wprowadzone w związku z tym obostrzenia zmieniły sposób, w jaki Polacy korzystają z dostępu do Internetu. Pierwsze ograniczenia, związane z zamknięciem szkół, zaczęły się już 12 marca, co przełożyło się na spadek prędkości w sieciach mobilnych. Z kolei obowiązujące od 20 kwietnia zmiany w niektórych zasadach bezpieczeństwa, poskutkowały zwiększeniem prędkości pobierania danych do wartości zbliżonych z okresu sprzed 12 marca.

SpeedTest zmiana prędkości

Zauważalny jest również spadek udziału testów z wynikami do 2,5 Mbit/s. W poszczególnych miesiącach wynosił on:

  • styczeń: 15,87%,
  • luty: 16,01%,
  • marzec: 19,12%,
  • kwiecień: 17,57%.

Pomimo zauważalnej poprawy dalej na terenie kraju występują lokalne utrudnienia w dostępie do Internetu mobilnego. Objawiają się one spadkami średnich prędkości pobierania danych do wartości poniżej 2,5 Mbit/s. Dobrym przykładem takiego miejsca jest Żyrardów, gdzie w marcu i kwietniu zwiększyła się liczba miejsc z wolno działającym Internetem.

Porównanie rozkładu średniej prędkości pobierania danych w sieciach 3G/4G na terenie Żyrardowa w okresach od 1 stycznia do 28 lutego (z lewej) oraz od 1 marca do 30 kwietnia (z prawej).
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.