Niestety operatorzy nie mogą doprowadzić światłowodu do każdego domostwa. Dlatego Netia, obok wcześniej wdrożonego rozwiązania G.fast, zaczęła prace nad wprowadzeniem usług korzystających z technologi Super Vector (inaczej Super Vectoring) w modelu FTTC. Dzięki temu klienci, którzy korzystają z łączy miedzianych, mogą pobierać dane z prędkością do 300 Mbit/s (wynik potwierdzony w rzeczywistych warunkach).

Wszyscy dobrze wiedzą, że najszybsze i najstabilniejsze połączenie z internetem zapewnia łącze światłowodowe doprowadzone bezpośrednio do mieszkania. Co prawda usługi działające w modelu FTTH (Fiber To The Home) są bardzo przyszłościowe, jednak wymagają dużych inwestycji. Dlatego operatorzy, którzy korzystali do tej pory z innych rozwiązań, zaczęli inwestować w rozwiązania hybrydowe. Rok temu Netia rozpoczęła modernizację swojej sieci za pomocą technologii G.fast. Działa ona w modelu FTTB (Fiber To The Building – światłowód do budynku, następnie tradycyjne kable miedziane). Maksymalna oferta dostępna na starcie działania tej oferty to opcja do 600 Mbit/s. Z kolei technologia Super Vector pozwala na uzyskanie prędkości pobierania danych do 300 Mbit/s bez konieczności modernizacji ostatniego odcinka sieci.

Netia inwestuje w światłowody, ale chce również wykorzystać możliwości posiadanej infrastruktury miedzianej

Technologia Super Vector znajduje zastosowanie tam, gdzie nie ma możliwości poprowadzenia światłowodu do samego budynku. Pozwala ona operatorowi na świadczenia usług w modelu FTTC (Fiber To The Curb – światłowód w bezpośrednim sąsiedztwie kilku budynków, a następnie tradycyjne kable miedziane). Testy wykonane przez Netię pokazują, że pozwala ona pobieranie z prędkością do 300 Mbit/s. Przy czym może być ona stosowana na liniach miedzianych nie dłuższych niż 300 metrów. Maksymalna prędkość działania usługi zależy również od jakości takiego łącza. Jednak, jak zapewnia operator, nawet przy liniach o gorszych parametrach można liczyć na prędkości rzędu 150 – 200 Mbit/s.

Super Vector jest dalszym rozwinięciem technologi VDSL2, która oferuje niecałe 100 Mbit/s.

G.fast vs Super Vector

Netia jest pierwszym operatorem, który wdrożył rozwiązanie Super Vector w Polsce. Aktualnie są one stosowane m.in. we Włoszech (Vodafone, TIM, Fastweb), czy Niemczech (Deutsche Telekom).

Źródło: NetiaPoprzedni artykułApple ustandaryzuje ładowanie
Następny artykułRAM napisany na nowo
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.