Czy wiecie co oznaczają błędy typu 403 bądź 404? Czasami zdarza się, że je zobaczymy kiedy korzystamy z różnych stron internetowych.

Pierwszy z nich oznacza brak dostępu natomiast drugi, że dana strona nie została znaleziona (tj. nie istnieje). Już niedługo do tej “szczęśliwej” gromadki dołączy błąd 451. Co on oznacza?

Organizacja IETF (Internet Engineering Task Force) zatwierdziła już błąd numer 451, który oznacza Unavailable For Legal Reasons, czyli Niedostępny z powodów prawnych.

Już nie raz spotkaliśmy się w naszym kraju, kiedy z sieci znikały “podejrzane” serwisy. Teraz przynajmniej będzie wiadomo jaki jest powód braku dostępu do strony. Co ciekawe, przewidywane są dwie metody blokowania serwisów za pomocą błędu 451. Pierwszy z nich jest klasyczny, czyli po stronie serwera. Wymagana jest tutaj jednak interakcja administratora serwera hostingowego na wniosek organów ścigania. Nie mamy co się oszukiwać, ale właściciele nielegalnych serwisów już dawno znaleźli na to obejście i zaczęli korzystać z serwerów hostingowych znajdujących się w krajach “bardziej liberalnych”. Druga metoda blokady wydaje się bardziej interesująca. Mianowice, dostęp do danego serwisu będzie mógł być blokowany przez naszego dostawcę Internetowego za pomocą odpowiednich filtrów.

Jak taki błąd będzie wyglądać?

Będzie on dość jednoznaczny, dowiemy się też jaki jest powód blokady oraz na czyj wniosek została naniesiona restrykcja. Co ciekawe numer błędu nie został wybrany przypadkowo i nawiązuje do powieści Raya Bradbury’ego “451 stopni Fahrenheita”, której akcja dzieje się w futurystycznym świecie, gdzie czytanie książek oraz samodzielne myślenie jest zabronione.

error-451[1]

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.