W sieci pojawiły się ostatnio dość interesujące doniesienia mówiące o tym, że asystent głosowy Google ma pojawić się na telewizorach Smart TV koreańskiej firmy Samsung. Jest to dość zaskakująca informacja, ponieważ Koreańczycy szykują się do wzmocnienia pozycji własnego asystenta, jakim jest Bixby.

Samsung lubi dyktować trendy. Koreańczycy bardzo chętnie pracują nad własnymi rozwiązaniami, które są albo nowe, albo stanowią dobrą alternatywę dla już dostępnych usług. Jeśli chodzi o asystenta głosowego Bixby, to jest on trochę jednym i drugim. Niby na smartfony z Androidem mamy dostępnego asystenta od Google, który niedługo przemówi do nas po polsku. Jednak Samsung z uporem “maniaka” wciska swoim użytkownikom Bixby. W tym szaleństwie jest jednak metoda. Koreańczycy oferowali do tej pory asystenta Bixby dla posiadaczy smartfonów i telewizorów. Przy czym ma on również trafić do innych urządzeń Samsunga: głośników, tabletów, lodówek itd. Tak przynajmniej mówił DJ Koh podczas tegorocznego Samsung Developer Conference.

Czy asystent Google na Smart TV Samsunga oznacza koniec Bixby?

Niekoniecznie. Wątpię, żeby Samsung zapowiadał ekspansję Bixby, jeśli kilka miesięcy później miałby przerzucić się na asystenta Google. Być może całość rozchodzi się o listę języków obsługiwanych przez Bixby Voice. Google już kończy prace nad polską wersją asystenta głosowego. Na razie jest on dostępny dla nielicznych testerów. Jednak już za parę tygodni obsługa języka polskiego w asystencie Google trafi do wszystkich użytkowników. Natomiast Samsung jeszcze nie nauczył Bixby rozpoznawania naszej ojczystej mowy. Podejrzewam, że podobna sytuacja może mieć miejsce również w innych krajach. Dlatego Samsung mógł zdecydować się na asystenta Google po to, żeby nie stracić pozycji lidera na rynku Smart TV w krajach, w których Bixby nie oferuje jeszcze pełnej funkcjonalności.

Samsung nie skomentował powyższych plotek. Asystent Google na telewizorach Samsunga ma zostać zaprezentowany podczas targów CES w Las Vegas, które odbędą się w dniach 8 – 12 stycznia 2019 roku.

Źródło: Variety

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.