Wojny patentowe pomiędzy dużymi firmami nie są dla nas niczym nowym. Dość często słyszy się, że Qualcomm, Apple, Samsung, Nokia czy też BalackBerry oskarżają jednego ze swoich konkurentów o stosowanie opatentowanych technologii bez ponoszenia odpowiednich opłat licencyjnych. Tym razem w roli oskarżyciela wystąpiła firma PACid Technologies, która uważa, że Samsung narusza 3 patenty amerykańskiej firmy. Rozwiązania chronione prawem patentowym mają być używane w systemach Samsung Pass oraz Samsung KNOX zaimplementowanych w najnowszych flagowcach Koreańczyków.

Kiedy słyszymy o ty, że jakaś mniej znana firma oskarża jednego z technologicznych gigantów, to od razu myślimy, że jest to tzw. trolling patentowy. Praktyka ta polega na wykupowaniu praw majątkowych do danego patentu w celu późniejszego wzywania poszczególnych firm do uregulowania zaległych opłat licencyjnych. Dobrym przykładem walki z trollingiem patentowym może pochwalić się Kaspersky Lab. Prawnicy reprezentujący twórców rosyjskiego programu antywirusowego udowodnili przed sądem, że firma Wetro Lan chciała wyłudzić 10 tysięcy dolarów pod pretekstem opłat licencyjnych za patent, który opisuje zasadę działania firewalli powstałych w latach 90. Jednak w przypadku pozwu firmy PACid Technologies mamy do czynienia z zupełnie inną sytuacją. Tym razem mamy do czynienia z pozwem pochodzącym od podmiotu prowadzącego badania z zakresu bezpieczeństwa.

PACid Technologies domaga się od Samsunga 2,8 mld dolarów

Pozew dotyczy naruszenia 3 patentów, przy czym 2 z nich zostały zarejestrowane w Stanach Zjednoczonych, a trzeci w Korei Południowej. PACid Technologies uważa, że Samsung użył rozwiązań chronionych prawem patentowym przy implementacji rozwiązań związanych z bezpieczeństwem, tj. Pass oraz KNOX, które współpracują z zabezpieczeniami biometrycznymi używanymi przez Koreańczyków. Pozew dotyczy następujących smartfonów: Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy S6 edge, Samsung Galaxy S6 edge+, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S7 edge, Samsung Galaxy S8 oraz Samsung Galaxy S8+.

Firma PACid Technologies skupia swoje działania wokół prac nad nowymi rozwiązaniami z zakresu bezpieczeństwa oraz patentowania nowych pomysłów. Jednak nie zajmuje się produkcją układów korzystających z opatentowanych pomysłów. Użyty tutaj model biznesowy zakłada utrzymanie firmy z opłat licencyjnych za chronione prawem rozwiązania. Dlatego niektóre duże korporacje uważają PACid Technologies za trolla patentowego i najzwyczajniej w świecie nie wnoszą odpowiednich opłat.

Źródło: JUSTIASlashGear

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.