Klasyczna forma z nowoczesnym napędem. Podczas tegorocznych targów Poznań Motor Show Volkswagen zaprezentował koncepcyjną wizję modelu Transporter z silnikiem elektrycznym. I.D.BUZZ w takiej formie z całą pewnością nie trafi do salonów, jednak fakt, iż koncern pokazał tego typu pojazd, sprawia, że możemy przewidywać rychłe wprowadzenie na rynek aut dostawczych z napędem elektrycznym.

Projekt I.D.BUZZ ma zachwycać swoim designem i technologiami w nim się znajdującymi. Już w 2025 roku na rynek wprowadzone zostaną pierwsze samochody wykorzystujące rozwiązania zastosowane w zaprezentowanym koncepcie.

Autonomiczny „Bulli” z silnikiem elektrycznym

Na stoisku z I.D.BUZZ można było poznać jego możliwości. Projekt czerpie garściami z klasycznego, kultowego już „ogórka”, produkowanego od 1960 do 1967 roku. Ta mała furgonetka bazująca na popularnym Garbusie o ładowności zalewie 700 kilogramów zmotoryzowała miliony kierowców na całym świecie i dostępna była w wersji dostawczej, pasażerskiej – mieszczącej osiem osób – oraz kempingowej. I.D.BUZZ miałby być nowoczesną wersją transportera sprzed dziesięcioleci, wykorzystującą technologię napędu elektrycznego oraz zaawansowanego autopilota. Jako ciekawostkę warto dodać, że zamiast lusterek wstecznych zastosowano tutaj kamery, których podgląd wyświetlany jest w wysokiej rozdzielczości na dużym ekranie umiejscowionym w kabinie pojazdu.

Volkswagen chce być liderem sprzedaży aut elektrycznych

Łukasz Zadworny, dyrektor firmy Volkswagen w naszym kraju stwierdził, że już za kilka lat koncern może sprzedawać najwięcej samochodów elektrycznych. – Myślę, że Volkswagen ma duże szanse, by wygrać wyścig producentów, budując tanią baterię do samochodów elektrycznych – mówi Zadworny.

ID.BUZZ już w 2025 roku

Projekt ID.BUZZ ma być dostępny w sprzedaży już za siedem lat. Z całą pewnością pojazd będzie znacząco się różnić od zaprezentowanego teraz konceptu. Można jednak przypuszczać, że wykorzystane zostaną rozwiązania z ID.BUZZ, którego zobaczyliśmy podczas targów Poznań Motor Show. Dyrektor generalny polskiego oddziału Volkswagena zapewnił, że będzie on wyposażony w autopilota i ma być atrakcyjną konkurencją dla aut spalinowych. – W 2025 roku samochód będzie oferowany z możliwością prowadzenia autonomicznego. Wiemy, że te auta powinny być sprzedawane w cenach porównywalnych do samochodów z silnikiem diesla – powiedział w rozmowie z dziennikarzem x-news Łukasz Zadworny.

Źródło: X-News