Polacy przyzwyczaili się do braku dodatkowych opłat za roaming na terenie Unii Europejskiej. Jednak wielu naszych rodaków zapomina o tym, że Szwajcaria nie należy do Wspólnoty i tam za roaming trzeba płacić. Jak podkreśla europoseł PO, Radosław Sikorski, opłaty te są bardzo wysokie. Polityk po powrocie z forum ekonomicznego w szwajcarskim Davos dostał rachunek na ponad 4 tysiące złotych.

Sprawa felernego rachunku za usługi telekomunikacyjne sięga początku 2018 roku. To właśnie wtedy Radosław Sikorski za 24-godzinny pobyt w Szwajcarii dostał rachunek opiewający na kwotę 4 tysięcy złotych. Według polityka jego smartfon był ustawiony w tryb oszczędzania danych mobilnych i nie robił na nim niczego szczególnego. Dlatego też tak wysoki rachunek bardzo go zdziwił. Problem ten jest znany również osobom, które wybierają się na narty w okolice szwajcarskiej granicy. Niestety nawet jak ktoś nie przekroczy granicy, to jego smartfon może przelogować się do szwajcarskiej sieci. Dlatego też turyści wybierający się do Szwajcarii i terenów przygranicznych muszą uważać, w jaki sposób korzystają z transmisji pakietowych. Przypadkowe pobranie lub też wysłanie danych w roamingu szwajcarskiej sieci może narazić nas na wysokie koszty.

Radosław Sikorski chce darmowego roamingu na terenie Szwajcarii

Szwajcaria nie jest krajem członkowskim Unii Europejskiej. Dlatego też nie obejmują ją reguły RLAH (Roaming Like at Home). Niestety usługi telekomunikacyjne w Szwajcarii nie należą do najtańszych. W związku z tym opłaty roamingowe są dość wysokie. Radosław Sikorski chce, żeby to się zmieniło.

Europoseł podczas posiedzenia komisji spraw zagranicznych, która dyskutowała umowę ramową pomiędzy UE i Szwajcarią, poruszył kwestię związaną z wysokimi opłatami za roaming. Jego zdaniem idealnym rozwiązaniem byłoby objęcie Szwajcarii programem RLAH:

“Uważam, że powinniśmy się podzielić ze Szwajcarią naszym doświadczeniem. Firmy telekomunikacyjne nie straciły na systemie roaming jak w domu, a znacząco skorzystali konsumenci” – mówił dziennikarzom Radosław Sikorski

Eurodeputowany zapowiedział, że będzie pytał Komisję Europejską o możliwość objęcia Szwajcarii systemem bezpłatnego roamingu.

Źródło: Radio ZET

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.