Plus w grudniu zeszłego roku wszedł na rynek dostawców internetu stacjonarnego. Operator świadczy usługi te za pośrednictwem rozległej infrastruktury Netii. Dlatego też szybsze łącza światłowodowe pojawiły się w ofercie obu firm w tym samym czasie. Dotychczasowe łącza 600 Mbit/s i 900 Mbit/s zostały przyspieszone do 1 Gbit/s.

Aktualna oferta światłowodowego internetu stacjonarnego Netii i Plusa zawiera 3 warianty prędkości: 150 Mbit/s, 500 Mbit/s oraz 1 Gbit/s. Skorzystać nowych planów mogą skorzystać zarówno nowi, jak i dotychczasowi klienci operatorów. Ci, którym “przysługiwało” darmowe przyspieszenie, zostaną o tym poinformowani wraz z najbliższą fakturą. Operatorzy przyspieszyli dotychczasowe łącza 300 Mbit/s do 500 Mbit/s. Z kolei osoby, które do tej pory korzystały z łącz 600 Mbit/s i 900 Mbit/s, mają teraz 1 Gbit/s.

Teraz wszyscy chcą mieć światłowód 1 Gbit/s

Do tej pory Netia była jedynym operatorem, który nie sięgnął po marketingowe 1 Gbit/s. Osoby, które mają w swoich domach tak szybkie łącza, wiedzą, że rzeczywista prędkość gigabitowego światłowodu wynosi około 940 Mbit/s. Wynika to z ograniczonej wydajności urządzenia klienckiego, którym zazwyczaj jest komputer/laptop z kartą sieciową Gigabit Ethernet. Dlatego też dokładnie taka wartość widnieje w załączniku opisującym parametry jakościowe usługi dostępu do internetu:

Maksymalna prędkość dla usługi MAX 1000 zależna jest od architektury urządzenia końcowego i ograniczona jest poprzez pojedynczy interfejs kliencki GE do wartości ok. 940 Mb/s.

Zbliżony wynik uzyskaliśmy podczas naszych testów, które były wykonywane akurat na łączu Orange.

Orange światłowód

Pewnie zastanawiacie się, dlaczego w takim razie operatorzy określają takie łącza mianem 1 Gbit, a nie 960 Mbit/s albo 940 Mbit/s. Prawda jest taka, że taka prędkość widoczna jest na interfejsie pomiędzy przyłączem zainstalowanym w mieszkaniu abonenta a siecią operatora. Jak do wspomnianych 940/960 Mbit/s doliczymy narzuty protokołów, to uzyskamy wynik niewiele większy niż 1000 Mbit/s, czyli właśnie 1 Gbit/s. Zagadnienie to obrazuje grafika przygotowana przez Orange.

Orange 1 Gbit/s

Na koniec chciałbym podkreślić, że przedrostki mega, giga itd. stosowane w kontekście prędkości przesyłu danych mają mnożnik będący potęgą liczby 10, a nie 2. Czyli 1 Gbit/s to 1000 Mbit/s, a nie 1024 Mbit/s. Przedrostki “informatyczne” stosowane są tylko przy określaniu ilości danych, czy też pojemności nośników. W takim przypadku 1 GB to właśnie 1024 MB.

Źródło: informacja prasowa

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.