Polacy korzystają z coraz to szybszego internetu. Pozytywny trend widać zarówno wśród dostawców stacjonarnych, jak i mobilnych. Jednak użytkownicy dalej się zastanawiają który dostawca zapewnia najlepsze usługi w ich miejscu zamieszkania. Sprawdzić to można za pomocą nowej wersji naszej aplikacji mobilnej, która pokazuje mapki zasięgu oraz prędkości sieci LTE.

T-Mobile prowadzi, a Play umacnia 2 pozycję w rankingu dostawców internetu mobilnego

SpeedTest kwiecień 2019 mobilny
Ranking mobilnych dostawców internetu w telefonie (z roamingiem krajowym) za okres 1.04.2019 – 30.04.2019 (link).

Najnowszy ranking przygotowany na podstawie wyników testów wykonanych przez użytkowników naszych aplikacji mobilnych pokazuje, że internet mobilny w Polsce przyspiesza. W kwietniu każdy z operatorów odnotował kilkuprocentowy wzrost średniej prędkości pobierania danych. Najszybsza sieć w dalej należy do T-Mobile (22,63 Mbit/s). Z kolei Play umocnił swoją pozycję (22,01 Mbit/s) zwiększając tym samym przewagę nad Orange (21,27 Mbit/s), które znajduje się obecnie na trzecim miejscu. Na końcu zestawienia znajduje się Plus z dość słabym wynikiem 16,33 Mbit/s.

Jako ciekawostkę przygotowaliśmy również ranking nieuwzględniający wyników testów wykonanych w roamingu krajowym. Tak samo, jak miesiąc temu, prowadzi w nim Play.

SpeedTest kwiecień 2019 mobilny bez roamingu
Ranking mobilnych dostawców internetu w telefonie (bez roamingu krajowego) za okres 1.04.2019 – 30.04.2019 (link).

Nowa aplikacja FIREPROBE Speed Test pomoże znaleźć Ci najlepszego dostawcę internetu mobilnego w Twojej okolicy

FIREPROBE Speed Test

Ostatnio zaktualizowaliśmy naszą aplikację mobilną FIREPROBE Speed Test dla systemu Android. Najważniejszą zmianą jest dodanie nowej funkcji w postaci map zasięgu oraz prędkości sieci mobilnych. Mają one charakter poglądowy. Jednak ze względu na stosowany mechanizm obliczeń, nadają się do porównania parametrów sieci poszczególnych operatorów w zawężeniu do konkretnego miejsca na mapie. Prezentowane kropki odpowiadają zmierzonym wartościom RSRP (moc sygnału LTE) oraz zmierzonej prędkości pobierania danych. Jasny kolor zielony odpowiada najlepszym wartościom, a czerwony najgorszym. Mapa została podzielona na rastry. W przypadku map zasięgowych wyznaczamy percentyle 90%. Oznacza to, że dla danego obszaru “wycinamy” 10% najlepszych wyników i odczytujemy wartość maksymalną dla pozostałych 90%. Z kolei dla map pokazujących prędkość transmisji danych wyznaczana jest średnia wartość z testów wykonanych na danym obszarze.

Mapki zasięgowe

Mapki prędkości

Jak wybrać najlepszego operatora w Twojej okolicy?

Mapy w aplikacji FIREPROBE pokazują domyślnie zasięg sieci LTE wszystkich operatorów w postaci zielonej heatmapy. W przypadku wyboru najlepszego operatora polecamy przełączenie mapy zasięgowej na prędkościową, zmianę formy prezentacji na skalę kolorową oraz przełączanie się pomiędzy konkretnymi operatorami i przybliżenie widoku do obszaru, w którym się znajdujecie.

Przykład 1: Białystok, ul. Palmowa

Znaczniki na powyższych mapach wskazują ulicę Palmową w Białymstoku. Akurat w tej konkretnej lokalizacji najszybszy internet mobilny dostarcza Play.

Przykład 2: Jelenia Góra, okolice Galerii Sudeckiej

W przypadku Jeleniej Góry porównaliśmy prędkości zmierzone w okolicach Galerii Sudeckiej. Najlepiej wypadły tutaj sieci T-Mobile i Plusa (obaj operatorzy mają jasno-zieloną kropkę).

Przykład 3: Kazimierz Dolny, Góra Trzech Krzyży

Nowoczesne rozwiązania smart city miały sprawić, że Kazimierz Dolny byłby sławny na całą Europę. Jednak T-Mobile nie uzyskało porozumienia z włodarzami miasta dotyczącego planowanych inwestycji. Jeśli chodzi o obecną prędkość internetu mobilnego w Kazimierzu Dolnym, to najszybszą sieć oferuje tam Orange.

Przykład 4: Warszawa, ul. Marynarska 12

W Warszawie przy ulicy Marynarskiej 12 najszybszy internet mobilny dostarcza T-Mobile.

T-Mobile prowadzi również w zestawieniu 4G LTE

SpeedTest kwiecień 2019 LTE
Ranking mobilnych dostawców internetu LTE (z roamingiem krajowym) za okres 1.04.2019 – 30.04.2019 (link).

Większa ilość danych jest obecnie przysyłana przez sieci 4G LTE. Dlatego też ranking LTE zazwyczaj odzwierciedla sytuację widoczną w zestawieniu “mieszanym” 3G/LTE. Oznacza to dalsze prowadzenie T-Mobile oraz pojawienie się widocznej przewagi Play nad Orange. Niestety w zestawieniu tym wynik Plusa również pozostawia wiele do życzenia i dość znacznie odstaje od pozostałej trójki.

Jak popatrzymy na ranking bez roamingu krajowego, to widzimy, że prowadzi Play. Na razie traktujemy takie zestawienie jako ciekawostkę. Jednak musimy mieć na uwadze to, że Play wyłączył już roaming krajowy w centrum Poznania. W niedalekiej przyszłości powinniśmy usłyszeć o kolejnych miejscach, w których operator zdecyduje się na taki krok.

SpeedTest kwiecień 2019 LTE-noroam
Ranking mobilnych dostawców internetu LTE (bez roamingu krajowego) za okres 1.04.2019 – 30.04.2019 (link).

INEA z wyraźnym prowadzeniem w rankingu ogólnym

SpeedTest kwiecień 2019 ogólny
Ranking ogólny za okres 1.04.2019 – 30.04.2019 (link).

Ranking ogólny SpeedTest.pl powstaje na podstawie testów wykonanych za pomocą aplikacji webowej. Obejmuje on zarówno operatorów stacjonarnych, jak i mobilnych. Jednak podium należy do przedstawicieli pierwszej grupy, która korzysta z sieci światłowodowych oraz kablowych. Pierwsze miejsce od dłuższego czasu należy już do wielkopolskiego operatora INEA, którego klienci cieszą się naprawdę szybkim dostępem do internetu. W ubiegłym miesiącu pobierali oni dane ze średnią prędkością przekraczającą 120 Mbit/s. Wynik ten pokazuje wyraźną przewagę technologi światłowodowej nad innymi metodami dostępu do sieci.

Polskie sieci Wi-Fi potrzebują przyspieszenia

SpeedTest kwiecień 2019 Wi-Fi
Ranking sieci Wi-Fi za okres 1.04.2019 – 30.04.2019 (link).

Ranking Wi-Fi powstaje na podstawie testów wykonanych przez użytkowników naszych aplikacji mobilnych. W tym przypadku uzyskiwane prędkości zależą od wielu czynników, m.in. prędkości łącza internetowego, możliwości routera Wi-Fi oraz modemu w smartfonie. Niestety polskie sieci Wi-Fi nie mogą przekroczyć “magicznej” bariery 90 Mbit/s. Pozostaje nam liczyć na to, że obecną sytuację zmieni powoli wkraczający na rynek standard Wi-Fi 6. Oczywiście musimy wziąć jeszcze pod uwagę czas potrzebny na wymianę obecnie posiadanego sprzętu. Dotyczy to zarówno dostarczanych przez operatorów routerów Wi-Fi, jak i naszych smartfonów.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.