Tego jeszcze nie było. Ten news może wstrząsnąć nie jedną duszyczką posiadającą telefon. mieliśmy już wielkie przejęcia, jak Orange kupujący Idea, a następnie Telekomunikację, ale im to wyszło na dobre. Teraz jarają się najszybszym Internetem w zasięgu całego kraju. Kto kupuje teraz kogo? Ano, to jest niespodzianka…

Stało się tak, że Play stał się mięskiem dla UPC Polska. Nie wiadomo kiedy. Nie było o tym wcześniej głośno mowy, albo obie firmy trzymały to w wielkiej korporacyjnej tajemnicy. Informacja jest już jednak klarowna. Spółka P4, czyli właściciel Play przygotowuje się do sprzedaży. Na dzień dzisiejszy właścicielami P4 są grecki Tollerton Investment oraz islandzki Novator.  Do transakcji miałoby dojść już w pierwszej połowie przyszłego roku.  Firma Reuters, która powołuje się  co prawda tylko na własne źródła podała jednak wycenę P4. Wynosi ona na poziomie 7,5 mld zł (2 mld dol.).

news_50296_1444644262_big2

W grę wchodzi podobno też fuzja Play i UPC. Prawda jest też taka, jak podają źródła internetowe, ze  kilka miesięcy temu Ramiro Lafarga, szef UPC Polska nie wykluczał możliwości zakupu przez firmę sieci komórkowej. Jak widać dopina swego powoli.

Druga prawda jest znacznie ciekawsza. Fuzja trzeciego/czwartego operatora sieci komórkowej w naszym kraju i jednej z najpopularniejszych telewizji kablowych to naprawdę dobry krok w odpowiednim kierunku dla obu firm. Otworzyłoby to przede wszystkim drzwi do przygotowywania wspólnych akcji marketingowych, które na przykład w przypadku Play, są nie do zajechania. Mają w swojej ofercie reklamowej największych celebrytów krajowego ekranu.

Dodatkowo, musimy na to spojrzeć jeszcze ze strony ofertowej, a oferty obu marek świetnie się uzupełniają i jak wszyscy wiemy nie są absolutnie  wobec siebie konkurencyjne. Dodatkowo Play potrzebuje kasy na teraz, ponieważ chce mocno wygrać przetarg na LTE. Potrzeba mu na to około 1,5 mld zł za jeden blok częstotliwości 800 MHz.

Podsumowując, od strony klienta wizja fuzji z UPC Polska wydaje się naprawdę być sensowna. Pozwoliłyby to zdecydowanie na zbudowanie naprawdę ciekawego i atrakcyjnego portfolio usług telekomunikacyjnych, internetowych i telewizyjnych. Obie firmy zwiększyłyby również bazę swoich salonów, co pozwoliłoby na wzmocnienie działu sprzedażowego. Wszystko wygląda naprawdę elegancko i klienci nie muszą być sprzedażą zmartwieni.