Internet światłowodowy w Polsce przyspiesza. Pierwsze oferty Orange dotyczyły łącz FTTH o prędkościach do 600 Mbit/s. Później przyspieszyły one do 1 Gbit/s. Teraz pomarańczowy operator zaczyna pilotażowe testy łącz światłowodowych dla małych i średnich firm o przepływności 5 Gbit/s. Nowa usługa jest na razie dostępna tylko na terenie Warszawy.

Polscy operatorzy zrobili spory skok technologiczny. Przejście z łącz miedzianych, na włókna światłowodowe, pozwoliło na znaczne przyspieszenie Internetu. Teraz każdy z dostawców ma w swojej ofercie taryfy, które nazywa „Internetem o prędkościach światłowodowych”. Ale nie każdy z nich posiada światłowodową sieć FTTH, która dociera do mieszkań i domów abonentów. Przy czym sam termin FTTH również odnosi się do kilku rozwiązań technologicznych. Orange zaczynało od zwykłych gigabitowych pasywnych sieci optycznych GPON, których prędkość ograniczona jest do 1 Gbit/s. Teraz „pomarańczowi” idą w stronę technologii XGS-PON. Tego samego rozwiązania używa wielkopolski operator INEA. Pomimo tego, że obaj operatorzy korzystają z tej samej technologi, to oferują zupełnie inne prędkości.

Światłowód Orange oferuje „tylko” niesymetryczne 5 Gbit/s

Oznacza to, że nowa usługa „pomarańczowych” pozwala pobierać dane z prędkością 5 Gbit/s, ale ich wysyłanie ograniczone jest do 1 Gbit/s. Oferta ta nazywa się Biznes Pakiet XGS-PON. Komercyjny pilotaż potrwa pół roku, a miesięczny koszt to 299 zł netto. W tej samej cenie dostępne jest również łącze symetryczne 2 Gbit/s. W zasięgu testu znajduje się 100 warszawskich firm.

Technologia XGS-PON pozwala na osiągnięcie prędkości do 10 Gbit/s w obu kierunkach. Orange jeszcze nie oferuje takich prędkości, ale już ma gotowy na to sprzęt. Operator dostarcza klientom urządzenie końcowe, które jest wyposażone w 5 interfejsów Ethernet (w tym jeden 10 GigE), firewall oraz dwuzakresowe Wi-Fi na 2,4 GHz i 5 GHz. Teraz pozostaje nam tylko czekać na to, aż sieć XGS-PON trafi do innych dużych miast. Orange skorzysta z niej nie tylko do świadczenia usługi Biznes Pakiet XGS-PON, ale również będzie do niej podłączać stacje bazowe 5G.

Źródło: Orange

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.