Agencja Bloomberg powołuje się na anonimowe źródła, które twierdzą, że Orange S.A. rozważa sprzedaż 50% udziałów posiadanej sieci światłowodowej. Transakcja, jeśli dojdzie do skutku, może być warta 1 mld euro (około 4,5 mld zł).

Grupa Orange już w 2019 roku sugerowała, że chce zmienić podejście do posiadanej infrastruktury pasywnej. Do sprawy odniósł się w tym roku również ówczesny prezes Orange Polska, Jean-Francois Fallacher. Ewentualne wydzielenie infrastruktury pasywnej wiązałoby się z powołaniem nowej spółki, ale byłaby ona kontrolowana przez operatora. Oznacza to, że potencjalny partner (np. inwestor finansowy) miałby mniejszościowy udział. Sytuacja mogła trochę się zmienić, ponieważ agencja Bloomberg wspomina teraz o sprzedaży udziałów sieci optycznej, a nie całej infrastruktury pasywnej, do której wliczają się również obiekty, na których znajdują się stacje bazowe.

Połowa sieci światłowodowej Orange ma być warta 1 mld euro

Bloomberg powołuje się na anonimowe źródła, czyli osoby “zaznajomione ze sprawą”. Jeżeli chodzi o konkrety, to padają informacje dotyczące wartości potencjalnej transakcji (1 mld euro) oraz nazwa firmy doradczej (Lazard Ltd). Jednak nie umniejsza to wiarygodności podanej informacji.

Według dziennikarzy Bloomberga rzecznik prasowy Orange Polska potwierdził, że firma szuka partnera do dalszych inwestycji w sieć światłowodową oraz powiedział, że wybrano już w tym celu doradcę. Przy czym przedstawiciel Orange odmówił w tej sprawie komentarza, a Lazard Ltd go nie przesłało.

Według doniesień medialnych Orange nie jest jedynym operatorem w Polsce, który rozważa sprzedaż udziałów wydzielonej infrastruktury pasywnej. Nad podobnym krokiem zastanawia się grupa Cyfrowego Polsatu oraz P4 (operator sieci Play).

Źródło: Bloomberg

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.