Ostatnio zrobiło się dość głośno na temat skryptów umieszczanych na stronach internetowych, które służą do wydobywania kryptowalut za pomocą mocy obliczeniowej komputerów internautów. Dlatego programiści Opery postanowili w najnowszej wersji beta swojej przeglądarki wprowadzić opcję NoCoin, która blokuje skrypty wydobywające kryptowaluty.

Tematyka wydobywania kryptowalut za pomocą komputerów internautów zyskała na popularności po tym, jak tego typu rozwiązanie zostało umieszczone na stronie The Pirate Bay. Właściciele serwisu przez krótki czas testowali nowy mechanizm pozyskiwania środków finansowych na utrzymanie strony, który miałby być alternatywą dla umieszczanych reklam. Przy czym użyty w Zatoce Piratów skrypt Coinhive JavaScript Miner był skonfigurowany w mało agresywny sposób, ponieważ ładowany był tylko na części stron i nie obciążał procesora w 100%. Jednak w Internecie pojawia się coraz więcej złośliwych kampanii reklamowych, gdzie umieszczane są skrypty znacznie obciążające komputer. Do tego dochodzą działania cyberprzestępców, którzy atakują strony WWW i umieszczają na nich skrypty wydobywające kryptowalutę Monero.

Opera 50 NoCoin

Opera 50 będzie pierwszą wersją przeglądarki wyposażoną w opcję NoCoin.

Na razie funkcja ta jest dostępna w wersji beta przeglądarki, którą każdy może zainstalować na swoim komputerze. Oprócz tego najnowsza aktualizacja zawiera rozszerzone wsparcie wbudowane odtwarzacza VR360 dla gogli Oculus oraz Chromecasta. Dodatkowo silnik Chromium został zaktualizowany do wersji 63.0.3239.84. Jak na razie nie wiadomo kiedy Opera 50 pojawi się jako wydanie stabilne. Najprawdopodobniej zostanie ono wydane na początku przyszłego roku.

Opera 50 NoCoin

Źródło: Opera

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.