Do kwestii równości w płacach można podchodzić na różne sposoby. Jeśli chodzi o branżę IT, to statystycznie kobiety zarabiają mniej od mężczyzn. “Specjaliści” wypowiadający się na forach internetowych dopatrują się różnych przyczyn tzw. luki płacowej. Z kolei Nokia przeprowadziła zaawansowaną analizę, która miała sprawdzić, czy problem ten istnieje również w fińskiej firmie. Niestety został on zauważony. Jednak Nokia postanowiła naprawić tę sytuację i zlikwidowała niewytłumaczalną lukę płacową.

Niektórzy uważają, że “przeciętna kobieta” zarabia mniej niż “przeciętny mężczyzna”, ponieważ mniej kobiet pracuje na wyższych stanowiskach, które są lepiej opłacane. Dlatego wrzucanie wszystkich pracowników do jednego wora i liczenie średniej mija się z celem. Nokia jest firmą, która wyznaje zasadę równego traktowania pracowników. Dlatego korporacja poprosiła firmę konsultingową Mercer o przeprowadzenie analizy płac pracowników we wszystkich krajach, gdzie funkcjonuje gigant. Dotyczyła ona również osób zatrudnionych w Polsce. Przygotowany raport (nie został on opublikowany) pokazał, jak to określił Rajeev Suri (CEO Nokii), “niewielką, ale statystycznie znaczącą niewyjaśnioną lukę płacową”. Oznacza to, że wspomniana luka nie mogła być wyjaśniona przez czynniki, które mają wpływ na pensje pracowników Nokii, tj. zajmowane stanowisko, osiągi pracownika, jego doświadczenie oraz kraj zatrudnienia.

Nokia dała dobry przykład wszystkim firmom, nie tylko tym z branży IT

Branża IT jest bardzo specyficzna. Charakteryzuje się ona nie tylko wysokimi zarobkami, ale również niedostatkiem wykwalifikowanych pracowników. Dlatego płeć kandydata nie powinna mieć żadnego znaczenia przy negocjacjach wynagrodzenia. W końcu menadżerom zatrudniającym osoby na stanowiska techniczne zależy przede wszystkim na tym, żeby nowy pracownik miał odpowiednie kwalifikacje. Niestety analiza płac w Nokii pokazała, że z jakichś powodów kobiety zarabiają tam mniej. Chociaż nie jest to regułą. W notce opublikowanej na blogu firmy możemy znaleźć informację, że w większości przypadków beneficjentami akcji likwidującej lukę płacową są kobiety. Jednak w firmie znalazły się również przypadki mężczyzn, którzy zarabiali mniej, niż powinni.

Kolejną dobrą informacją jest to, że Nokia będzie od teraz cyklicznie monitorować lukę płacową. Oznacza to, że nie mamy tutaj do czynienia z jednorazową akcją. Finowie na stałe usprawnili swój proces ustalania płac pracowników, żeby upewnić się, że nikt nie będzie pod tym względem dyskryminowany.

Źródło: Nokia

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.